Dobry materac to podstawa zdrowego snu – czym kierować się, wybierając materace?

Jak wybrać materac, który będzie wygodny i dobry dla kręgosłupa? Wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad. W końcu najlepsze materace to te, które dają nie tylko spokojny, ale przede wszystkim zdrowy sen.

Najważniejsze zasady, czyli jak wybrać materac

Jak wybrać materac? Kupić materac piankowy czy sprężynowy? A może z materiału lateksowego lub kokosowego? Najlepiej kierować się konkretami. Sprawdzając wybrane kryteria, takie jak twardość materaca, mamy możliwość określić, czy dany produkt będzie dla nas odpowiedni. Najlepsze materace to te, które są całkowicie dopasowane do użytkownika - jego wagi, wieku i preferowanego sposobu snu. Na co zwrócić uwagę, szukając dobrego materaca do spania? Przede wszystkim na:

l twardość materaca - kryterium to pokazuje, jak materac dopasuje się do kształtu naszej sylwetki np. w nocy, gdy zmieniamy pozycję snu. Do wyboru mamy modele miękkie (H1 dla użytkowników do 60 kg i H2 dla użytkowników o wadze 60-80 kg), twarde (H3 - 80-100 kg) i najtwardsze (H4 - powyżej 100 kg). Odpowiednio dobrana twardość materaca zapewni komfort przez całą noc;

Reklama

l profil użytkownika - co innego będzie dobre dla maluchów, których kręgosłupy dopiero co się kształtują, a co innego dla nastolatków borykających się często z wadami postawy. Małe dzieci potrzebują materacy wygodnych i bezpiecznych, najlepiej w kształcie "łódeczki" (czego doskonałym przykładem jest Hilding Safety Smyk dostępny na sennamaterace.pl) - tak, by w nocy nasze pociechy nie wypadły. Dla starszych i nastolatków ważna będzie większa twardość materaca, ponieważ pozwoli wzmocnić kręgosłup.

Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Ważną przesłanką do wyboru najlepszego materaca jest materiał, z którego produkt jest wykonany. Czym taki materiał powinien się cechować? Na pewno przewiewnością. Ta cecha przedłuża żywotność materaca, a dodatkowo jest dużym udogodnieniem dla alergików. Dobrze wentylowane materace nie przyjmują i nie zatrzymują w sobie wilgoci, dlatego nie gromadzą się w nich drobnoustroje: wirusy, bakterie czy nawet grzyby.

Inne ważne kryterium wyboru to wypełnienie. Warto wiedzieć, że np. mata kokosowa z sennamaterace.pl jest w pełni naturalna, odporna na odkształcenia i ma właściwości antyalergiczne. Materace piankowe to natomiast duża sprężystość i komfort snu, a te z pianką termoelastyczną, takie jak Hilding Salsa - dostosowują się do temperatury ciała. Materace lateksowe to uczucie lekkości i dużego komfortu, a tradycyjne sprężynowe mają często nowe technologie - są kieszeniowe lub typu multipocket, dzięki czemu ich sprężyny pracują niezależnie od siebie (dobre rozwiązanie dla par).

Problemy zdrowotne - jaki materac wybrać?

Jak wybrać materac, gdy mamy problemy z kręgosłupem? Należy mieć na uwadze, że dobrze dobrany materac może zniwelować lub znacznie ograniczyć pojawiające się okresowo bóle stawów czy pleców. Wbrew popularnej opinii nie może być zbyt twardy, bo jedynie nasili dolegliwości. Warto tu bazować przede wszystkim na wadze danej osoby i pozycji, jaką przyjmuje w trakcie snu. Materac musi zapewniać dobre podparcie, co gwarantuje chociażby Hilding Electro, zbudowany z 7-strefowych sprężyn kieszeniowych, które osobno podpierają kręgosłup, ramiona, biodra i lędźwie, a co za tym idzie - ciało pozbawione jest w nocy dodatkowego napięcia.

Dla osób starszych polecane są materace poprawiające komfort snu, wykazujące jednocześnie działanie prozdrowotne. Jeśli borykamy się np. z reumatyzmem, warto wybrać najlepsze materace, np. te z pianką termoelastyczną. Jej właściwości sprawiają, że produkt nie zmienia temperatury ciała podczas snu. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ nie wzmagają się wtedy bóle reumatyczne. Wszyscy mający problemy z krążeniem lub pozostający przez długi czas w pozycji leżącej (np. z powodu choroby), również powinni zdecydować się na materac z pianką termoelastyczną. To dobry materac do spania, ponieważ odpowiednio reaguje na ciepło i nacisk, a także nie zaburza krążenia.

Jaki materac do spania - czyli co jeszcze warto wiedzieć

Na koniec jeszcze kilka podpowiedzi odnośnie do tego, jaki materac kupić:

l prosty w praniu pokrowiec - wybierając materac, warto pamiętać o jego pokrowcu - powinien być przeznaczony do prania, aby można było go łatwo wyczyścić nawet w warunkach domowych,

l produkt medyczny - jeśli cierpimy na przewlekłe problemy z kręgosłupem, do spania warto wybrać produkty medyczne, np. marki Hilding, które zapewnią dobre podparcie i odprężenie dla ciała,

l długość materaca - wybierając materac do spania dla osoby dorosłej, nie mamy problemu z długością, co innego w przypadku produktów dla dzieci, które rosną. Warto tu stosować zasadę, która mówi o tym, że materac powinien być dłuższy co najmniej o 20 cm niż wzrost naszego dziecka,

l elastyczność punktowa lub powierzchniowa - pierwsza - elastyczność punktowa - sprawdzi się w sypialniach dla dwojga (materac ugina się tylko w miejscu nacisku), natomiast druga - powierzchniowa - to rozwiązanie dla śpiących w pojedynkę, ponieważ ciężar ciała jest równomiernie rozprowadzany po całej powierzchni materaca.

Warto pamiętać, że najlepsze materace - dobrze dobrane do wieku i wagi użytkownika - odciążą kręgosłup. Co więcej, skutecznie zmniejszają nacisk na newralgiczne części ciała - w tym m.in. na szyję, barki czy biodra, co sprawia, że korzystanie z nich jest przyjemne i odprężające.

.
Dowiedz się więcej na temat: sen | spanie | zdrowie | kręgosłup | meble | wyposażenie | dom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy