Nie korzystasz dłużej z telefonu? Android sam się zrestartuje
W zeszłym roku Apple wprowadziło funkcję Inactivity Reboot do iOS 18. Funkcja ta automatycznie restartuje iPhone'a po ustalonym okresie nieaktywności - gdy urządzenie pozostaje zablokowane przez 72 godziny. Ma to zapobiegać nieautoryzowanemu dostępowi i wprowadzić urządzenie do stanu "Before First Unlock" (BFU), w którym dane są zaszyfrowane i trudniejsze do pozyskania np. przez oprogramowanie szpiegujące, złodziei telefonów czy tajne służby. Teraz analogiczna funkcja zmierza na Androida.

Automatyczny restart Androida. Kiedy się włączy?
Nową funkcję bezpieczeństwa wprowadza Google w aktualizacji Google Play Services (wersja 25.14). Według listy zmian ta funkcja sprawi, że "urządzenie automatycznie się zrestartuje, jeśli będzie zablokowane przez 3 dni z rzędu". Dotyczy to nie tylko smartfonów, ale też tabletów, urządzeń samochodowych, telewizorów czy smartwatchów z Androidem.
Google nie podaje, na jakich wersjach systemu będzie działać ten nowy mechanizm. Możliwe jednak, że trafi on nie tylko na systemy Android 15 i 16, ale też na nieco starsze, a nadal wspierane wydania (13+).
Ponowne uruchomienie telefonu sprawia, że znajduje się on w stanie "Before First Unlock" ("przed pierwszym odblokowaniem"). Dane są wtedy lepiej chronione, ewentualne biometryczne uwierzytelnienie nie zostało jeszcze przeprowadzone, a do aplikacji nikt się nie zalogował. Sygnalizują to choćby smartfony Google Pixel, które po uruchomieniu na dole ekranu wyświetlają informację, że należy odblokować urządzenie, aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji i danych. Dopiero w stanie "After First Unlock" (AFU), czyli już po pierwszym odblokowaniu, dane są łatwiej dostępne.
Ta funkcja Androida utrudni życie złodziejom i służbom
Nowa funkcja wdrażana na Androida poprzez Usługi Google Play będzie wymuszała ponowne uruchomienie (reboot) po 72 godzinach nieaktywności. Przez ten czas ekran musi być zablokowany. Jeśli na urządzeniu nie ma włączonej automatycznej blokady ekranu, wówczas automatyczny restart najpewniej nie zadziała. Wymuszony restart jest funkcją opcjonalną, ale włączoną domyślnie. W razie chęci użytkownik może ją wyłączyć ręcznie w Ustawieniach, w sekcji "Bezpieczeństwo i prywatność".
Ta funkcja bezpieczeństwa powstała zapewne jako odpowiedź na wiele incydentów zgłaszanych w poprzednich latach. Jak wiemy z historii, Apple zazwyczaj jest nieugięte, jeśli chodzi o odblokowywanie telefonów czy zapewnianie dostępu do kont użytkowników służbom - na przykład FBI albo policji - które często żądają dostępu w sposób niezgodny z procedurami. Google nie ma aż tak dobrej renomy. Gdy jednak sam telefon posiada zabezpieczenie w postaci automatycznego restartu, to osoby bez uprawnień mają o wiele trudniejsze zadanie.
Android będzie lepiej chroniony przed złośliwym oprogramowaniem
W stanie przed pierwszym odblokowaniem urządzenie jest też mniej podatne na działanie złośliwego oprogramowania czy też oprogramowania szpiegującego (np. Pegasus). Zwykle może ono działać na zasadzie podniesienia uprawnień, czyli tak, jakby posiadało te same uprawnienia, co użytkownik (a najlepiej administrator). Gdy jednak po ponownym uruchomieniu (ale przed zalogowaniem) funkcje systemowe jeszcze nie działają, a aplikacje są wyłączone, to nawet złośliwe oprogramowanie ładujące się przy rozruchu systemu może mieć związane ręce. Ten model nie wymaga autodestrukcji, czyli zdalnego wymazania danych, więc pozwala on uprawnionemu użytkownikowi odzyskać wszystko, co znajduje się na telefonie.
Czym są Usługi Google Play? Według oficjalnej dokumentacji Androida jest to "podstawowe oprogramowanie systemowe, które zapewnia działanie najważniejszych funkcji na każdym certyfikowanym urządzeniu z Androidem. Usługi Google Play zapewniają działanie podstawowych funkcji urządzenia, które dzielą się na 3 rodzaje: Bezpieczeństwo i niezawodność, Interfejsy API dla programistów oraz Podstawowe usługi na urządzeniu". Choć ich nazwy brzmią podobnie, to nie należy mylić usług systemowych Google Play Services ze Sklepem Google Play, czyli domyślnym sklepem z aplikacjami i grami na Androidzie.