Szkoły z klocków na Ukrainie? To nie żart. Tak szybciej wróci normalność!

Ukraińskie studio architektoniczne pokazało modułowy budynek szkolny, który ułatwi odbudowę placówek oświatowych. Ale konstrukcja może mieć również inne zastosowania.

Nowy projekt szkoły modułowej pozwoli ukraińskim uczniom kontynuowanie edukacji w kraju
Nowy projekt szkoły modułowej pozwoli ukraińskim uczniom kontynuowanie edukacji w krajuZIKZAK architectsFacebook

Wojna na Ukrainie to cierpienie i śmierć wielu mieszkańców. Choć barbarzyństwo Rosjan jest niepodważalne, a niszczenie miejskiej infrastruktury łagodnie mówiąc karygodne, Ukraińcy prędzej czy później będą musieli zmierzyć się z odbudową miasta. Co więcej, już teraz wyzwaniem jest organizacja przestrzeni dla wewnętrznych migrantów, zwłaszcza dzięki, którym trzeba zapewnić spokojne warunki życia i minimalny powrót do codziennej rutyny.

Z pomocą przychodzi rozwiązanie krajowych architektów z firmy Zikzak. Zaprojektowali oni wielofunkcyjne konstrukcje modułowe, dzięki którym planuje się szybką budowę szkół, aby dzieci mogły dalej się kształcić, a przede wszystkim spędzać razem czas.

Co zapewnia szkoła modułowa?

Szkolny budynek o nazwie Revival w podstawowej wersji może pomieścić 176 uczniów. Jest to aluminiowa, modułowa konstrukcja, którą można dostosowywać i zmieniać w zależności od potrzeb.

Podstawowe zasady, którymi kierowało się studio, projektując budynek to:

  • Modułowość
  • Szybkie powstanie
  • Skalowalność
  • Dostępność materiałów i rozwiązań
  • Sprawna logistyka
  • Elastyczność planowania
  • Ponowne użycie. Socjalizacja
  • Dostępność edukacji/opieki zdrowotnej
  • Komfort

Dzięki rozwiązaniu przypominającemu budowanie z klocków powstaną sale lekcyjne, sale gimnastyczne wraz z prysznicami, oraz stołówki. Konstrukcja pozwoli także na dostosowanie bryły szkoły to wymiarów i kształtu działki. Jeśli będzie odpowiednio duża, planuje się również budowę boisk szkolnych oraz utworzenie stref rekreacyjnych, jak np. patio.

Modułowa szkoła ma być dostosowana do potrzebZIKZAK architectsFacebook

Jak wygląda konstrukcja modułowej szkoły?

"Klocki" mają mieć  wymiary 6x3x3,3 m oraz 9x3x3,3 m, a ich łączenie umożliwi tworzenie nawet większych pomieszczeń.

Każdy moduł składa się z demontowalnych ram aluminiowych. Aluminium ma być także wykorzystane jako pokrycie ścian zewnętrznych, które miałyby zakrywać ściany wewnętrzne z izolacją z wełny bazaltowej. Całość obłożona będzie blachą falistą w kolorach ukraińskiej flagi.

- Płyty wykonane są z metalowego szkieletu i kątowych elementów łączących, wypełnione są ociepleniem wełną mineralną w aluminiowej ramie i są zszyte materiałami blaszanymi. Pionowe dokowanie boksów jest możliwe do trzech pięter - informuje studio Zikzak

We wszystkich ścianach wewnętrznych i zewnętrznych istnieje możliwość zamontowania drzwi przesuwnych, drzwi zewnętrznych oraz okien, dzięki czemu dostosowanie budynku do konkretnych potrzeb będzie znacznie łatwiejsze.

Studio podkreśla, że oprócz adaptacji zastosowanie konstrukcji modułowej pozwoli na przyszłe rozbudowanie obiektu zarówno w poziomie jak i w pionie, co pozwoli zwiększyć liczbę uczniów.

Konstukcja będzie w kolorach ukraińskiej flagiZIKZAK architectsFacebook

Mieszkania i szpitale modułowe

Studio Zikzak informuje również, że moduły mogą być wykorzystane do budowy domów jedno- i wielorodzinnych oraz szpitali - nie tylko po wojnie, ale również jako tymczasowe konstrukcje polowe oraz te, pozwalające na reagowanie podczas kataklizmów oraz pandemii

- Każda osada może powrócić do normalnego funkcjonowania w procesie odbudowy głównej infrastruktury — podkreślają architekci

Choć studio nie podaje szacunkowych kosztów, z jakimi wiąże się budowa podstawowej wersji szkoły, to wiadomo, że czekać na nią trzeba około dziewięciu miesięcy.

Rozwiązanie pozwoli na szybki powrót do normalnościZIKZAK architectsFacebook
Miraż nad BałtykiemKarol KubakINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas