Arktyka utraci cały lód morski do 2035 roku
Nowe badanie opublikowane w "Nature Climat Change" potwierdza, że Arktyka może stać się wolna od lodu morskiego do 2035 r. To oznacza poważne implikacje dla całego świata.
Wysokie temperatury w Arktyce podczas ostatniego interglacjału - ciepłego okresu ok. 127 000 lat temu - intrygują naukowców od dziesięcioleci. Teraz naukowcy z Met Office Hadley Centre porównali warunki panujące podczas ostatniego interglacjału z tymi, które obserwujemy obecnie. Odkrycia są ważne dla poprawy prognoz przyszłych zmian lodu morskiego.Wiosną i wczesnym latem na powierzchni lodu morskiego Arktyki tworzą się płytkie kałuże. Te "roztopione stawy" są ważne dla tego, ile światła słonecznego jest pochłaniane przez lód, a ile odbija się w przestrzeń. Nowy model klimatyczny opracowany przez Met Office Hadley Centre jest najbardziej zaawansowaną w Wielkiej Brytanii fizyczną reprezentacją klimatu Ziemi i kluczowym narzędziem do badań nad zmianami postępującymi w Arktyce.Naukowcy doszli do wniosków, że wpływ intensywnego wiosennego Słońca stworzył wiele roztopionych stawów, które odegrały kluczową rolę w topnieniu lodu morskiego. Symulacja przyszłości wykorzystująca ten sam model wskazuje, że Arktyka stanie się wolna od lodu morskiego do 2035 r.- Wysokie temperatury w Arktyce intrygują naukowców od dziesięcioleci. Rozwikłanie tej tajemnicy było technicznym i naukowym wyzwaniem. Po raz pierwszy zaczynamy widzieć, w jaki sposób Arktyka uwolniła się od lodu morskiego podczas ostatniego interglacjału. Postęp w modelowaniu klimatu oznacza, że możemy stworzyć dokładniejszą symulację poprzedniego klimatu na Ziemi, co z kolei daje nam większe zaufanie do prognoz modelu w przyszłości - powiedziała dr Maria Vittoria Guarino, główna autorka badań.
- Wiemy, że Arktyka przechodzi znaczące zmiany w miarę ocieplania się naszej planety. Dzięki zrozumieniu tego, co wydarzyło się podczas ostatniego ciepłego okresu na Ziemi, jesteśmy w lepszej sytuacji aby zrozumieć, co wydarzy się w przyszłości. Perspektywa utraty lodu morskiego do 2035 r. powinna naprawdę skupiać wszystkie nasze myśli na stworzeniu świata niskoemisyjnego tak szybko, jak to tylko możliwe - dodała dr Louise Sime, szefowa grupy Palaeoclimate, która także brała udział w badaniach.