Curiosity świętuje 11 lat na Marsie. Łazik NASA nadal ma się dobrze
Curiosity to jeden z dwóch działających łazików NASA, które przemierzają Marsa. W miniony weekend maszyna obchodziła 11. urodziny na Czerwonej Planecie, gdzie wylądowała w sierpniu 2012 r. Pojazd ma na koncie liczne sukcesy. Do tej pory łazik Curiosity pokonał dystans ponad 30 km.
NASA wystrzeliła łazik Curiosity w kosmos w listopadzie 2011 r. Po kilku miesiącach lotu maszyna została umieszczona na powierzchni Marsa, co nastąpiło 5 sierpnia 2012 r. W ubiegły weekend amerykańska agencja świętowała 11-lecie misji pojazdu, który przez ten czas pokonał wiele kilometrów, przemierzając krater Gale'a.
Curiosity przejechał na Marsie ponad 30 km
Łazik Curiosity przebywa na Czerwonej Planecie od ponad 3,9 tys. soli (marsjańskich dni, które trwają około 40 minut dłużej od ziemskich). Według informacji sprzed kilku dni maszyna pokonała łączny dystans w postaci 30,57 km. Może wydawać się, że w ciągu 11 lat to niewiele. W rzeczywistości trzeba pamiętać, że pojazd porusza się wolno i precyzyjnie, gdyż operuje w bardzo trudnych warunkach i jedno niepowodzenie może przekreślić całą misję.
Maszyna ma mnóstwo sukcesów i dostarczyła nam ogrom cennych informacji o Marsie. Curiosity pobrał liczne próbki i przesłał na ziemię ponad milion nieobrobionych zdjęć. Pojazd odkrył bardzo rzetelne dowody na to, że na powierzchni Czerwonej Planety niegdyś występowała woda. Warto dodać, że niektóre jego znaleziska były nawet dziwne. Obecnie maszyna znajduje się u podnóży góry Aeolis Mons (wcześniej zwaną Mount Sharp), jednej z największych w całym Układzie Słonecznym. Poniżej możecie zobaczyć całą trasę, którą dotychczas pokonał łazik należący do agencji NASA.
NASA ma nowy łazik marsjański
Curiosity pomimo wielu lat spędzonych na Marsie, nadal sprawuje się dobrze i przetrwał trudne warunki pogodowe, czego nie udało się jego poprzednikowi - łazikowi Opportunity, który oficjalnie zakończył misję w 2019 r. gdy stracono z nim kontakt. Warto dodać, że powierzchnię Czerwonej Planety od ponad dwóch lat przemierza kolejny pojazd. Jest nim łazik Perseverance, który jest znacznie nowocześniejszy. Może on szybciej pokonywać drogę i ma na pokładzie nowsze instrumenty. Poza tym NASA wiąże z nim także inne plany. Tymi jest udział w misji pozyskania próbek z Marsa, które następnie trafią do szczegółowych badań na Ziemię. Jest to wspólne przedsięwzięcie, które amerykańska agencja chce zrealizować we współpracy z ESA.