Dron VAMP poleci na Wenus?

Zespół naukowców i inżynierów zaproponował amerykańskiej agencji NASA wysłanie dużego drona wprost do atmosfery Wenus.

Wizualizacja drona VAMP lecącego nad wenusjańskimi chmurami.
Wizualizacja drona VAMP lecącego nad wenusjańskimi chmurami.materiały prasowe

NASA realizuje większość misji bezzałogowych oraz obserwacji wszechświata w czterech głównych klasach: od najmniejszej Explorer, poprzez Discovery i New Frontiers aż po największe wyprawy klasy Flagship. Różnica pomiędzy tymi misjami to maksymalna wielkość budżetu na projekt. Co kilka lat NASA ogłasza konkurs na przeprowadzenie misji różnych klas i po długiej selekcji wybiera projekt do wdrożenia. Najwcześniej w 2021 roku powinna się rozpocząć kolejna misja klasy New Frontiers. Prace (od koncepcji aż do wystrzelenie misji) powinny się zacząć w październiku tego roku. Całkowita wartość misji New Frontiers nie powinna być wyższa od 800 mln - 1 mld dolarów.
 
W tej chwili istnieje już kilku kandydatów do nadchodzącej misji New Frontiers: m.in. próbnik atmosfery Saturna, lądownik księżycowy czy misja typu sample return z komety. W ostatnich tygodniach okazało się jednak, że przynajmniej jeden inny kandydat może być rozpatrywany przez NASA. Projekt nosi nazwę Venus Atmospheric Maneuverable Platform (VAMP). Prace nad VAMP proponują inżynierowie i naukowcy z firmy Northrop Grumman. Koncepcja jest już rozwijana od kilku lat.
 
VAMP to duży latający dron o pompowanej strukturze. Rozpiętość skrzydeł VAMP-a ma wynieść około 55 metrów. Pojazd miałby poruszać się na wysokości około 50 – 70 km nad powierzchnią Wenus. To tam panują znośne warunki dla eksploracji przy użyciu dzisiejszych technologii, gdyż ciśnienie wynosi około 1 atmosfery a temperatura to około 15 stopni Celsjusza. VAMP miałby z tej wysokości badać Wenus i jej atmosferę przez minimum rok.  VAMP okrążałby Wenus raz na sześć dni.
 
Konkurencja na kolejną misję klasy New Horizons będzie z pewnością duża i kilka bardzo dobrych projektów zostanie odrzuconych “w ostatniej rundzie”. Niektóre z tych projektów mogą starać się konkurować o kolejną misję tej klasy, która powinna wystartować około 4-5 lat później. Warto tu dodać, że pod koniec zeszłego roku pojawiła się koncepcja załogowej misji na Wenus o nazwie HAVOC.

Kosmonauta
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas