Elektrownie jądrowe ratunkiem dla Ziemi

​Paliwa kopalne w ciągu najbliższych 25 lat mogą zostać zastąpione przez atom jako główne źródło energii. Ograniczy to globalną emisję dwutlenku węgla do atmosfery ponad o połowę.

Zmiany klimatu są uznawane za globalne zagrożenie, ale do tej pory nie opracowano skutecznych metod ograniczenia emisji dwutlenku węgla, który w dużej mierze jest za nie odpowiedzialny. Świat zasilany energią odnawialną byłby niewątpliwie lepszym miejscem do życia, ale jego stworzenie nie jest łatwe. Łączna moc energii słonecznej, wiatrowej, geotermalnej i wodnej nie jest w stanie zaspokoić globalnego zapotrzebowania na energię elektryczną. Ale jest niezawodne, czyste, bezpieczne i niedrogie źródło energii, które może to zmienić - atom.

Steffan Qvist ze szwedzkiego Uppsala University i Barry Brook z University of Tasmania zastanawiali się, jak długo zajęłoby zastąpienie wszystkich elektrowni wykorzystujących paliwa kopalne przez elektrownie jądrowe. Uczeni przeanalizowali przypadki Francji i Szwecji, krajów dominujących pod względem zastosowania tego typu źródła energii. Wyniki są zaskakujące i pokazują, że wystarczy 25 lat, aby zredukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery aż o 70 procent!

Naukowcy za punkt odniesienia wzięli kraje, które w dużym stopniu wykorzystują energię jądrową. Na początku lat 60. ubiegłego wieku Szwecja rozpoczęła ogromny projekt budowy elektrowni jądrowych. Do 1986 r. połowa energii elektrycznej kraju pochodziła z elektrowni jądrowych. Podobnie jest we Francji, gdzie dziś atom pokrywa 75 proc. krajowego zapotrzebowania na energię. Qvist i Brook obliczyli, że gdyby zastosować tempo budowy elektrowni jądrowych w Szwecji, wszystkie na świecie elektrownie wykorzystujące węgiel i gaz ziemny jako źródło energii zniknęłyby w ciągu 25 lat. Takie działanie wpłynęłoby pozytywnie na nasza planetę, bo obniżenie emisji gazów cieplarnianych aż o 70 proc. przełożyłoby się na komfort naszego życia.

- Masowa budowa elektrowni jądrowych, w połączeniu z elektryfikacją systemów transportowych może zmniejszyć globalną emisję dwutlenku węgla o 70 proc. jeszcze przed 2050 rokiem - napisali autorzy.

Póki co, elektrownie jądrowe wciąż budzą kontrowersje i są źródłem licznych debat, także w naszym kraju.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Elektrownia jądrowa | dwutlenek węgla | globalne ocieplenie | OZE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy