Europejski GPS działa coraz lepiej

Europejski cywilny system nawigacji satelitarnej Galileo dokonał ważnego osiągnięcia - po raz pierwszy uzyskano precyzyjną pozycję, tzw. fix.

Galileo to europejski odpowiednik usługi GPS
Galileo to europejski odpowiednik usługi GPSmateriały prasowe

System Galileo to "europejski odpowiednik amerykańskiego GPS", ale o cywilnym przeznaczeniu. Budowa systemu Galileo trwa od 2003 roku i aktualnie kolejne satelity są wysyłane na orbitę. Obecnie na orbicie przebywają cztery satelity systemu Galileo - docelowo będzie ich trzydzieści. Dwa pierwsze satelity Galileo (tzw. "wstępnej operacyjności") umieszczono na orbicie w październiku 2011 roku, kolejne dwa - rok później. W tym roku na orbitę powinny zostać wysłane cztery kolejne satelity, które będą w pełni operacyjne.

Satelity systemu Galileo pozwalają na uzyskanie precyzyjnej pozycji dla odbiorcy sygnału, czyli w żargonie technicznym tzw. fix. Do uzyskania pierwszego fixu doszło 12 marca, po kilku miesiącach testów obecnej na orbicie konstelacji satelitów. Za pozycję wybrano jedno z laboratoriów ESA, umieszczone w Holandii w ośrodku ESTEC. Uzyskana dokładność pozycji wyniosła pomiędzy 10 a 15 m, co było wartością oczekiwaną dla dostępnego sygnału jedynie z czterech satelitów.

Aktualnie przewiduje się, że wstępne wejście systemu Galileo na rynek usług satelitarnych nastąpi w 2014 roku. W kolejnych latach jakość pozycjonowania systemu Galileo będzie rosnąć, zapewniając tym samym globalny dostęp do cywilnego systemu nawigacji satelitarnej. W budowie systemu Galileo uczestniczy także Polska a jeden z satelitów tej konstelacji będzie nosić imię "Zofia".

Źródło informacji (ESA)

Krzysztof Kanawka

Kosmonauta
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas