Grafen zatrzymuje pociski lepiej niż kevlar

Okazuje się, że grafen może być przydatny nie tylko w elektronice. Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, jak ten materiał radzi sobie z powstrzymywaniem pocisków. Okazało się, że świetnie.

Grafen jest twardszy od stali, dlatego pod kątem obciążeń statycznych radzi sobie całkiem nieźle. Niestety, do tej pory nie zbadano jak materiał ten sprawuje się w sytuacjach bardziej dynamicznych. Według miniaturowych prób balistycznych, pod względem absorpcji energii uderzeń grafen radzi sobie znacznie lepiej od stosowanego w kamizelkach kuloodpornych kevlaru.

Naukowcy ostrzelali materiał składający się z kilkudziesięciu lub nawet kilkuset warstw grafenu mikroskopijnymi pociskami krzemowymi. Analiza wykazała, że grafen bardzo dobrze rozprasza energię pocisków, najpierw mocno się rozciągając, a następnie pękające we wszystkich kierunkach.

Dzięki temu, przedmiot wzmocniony grafenem jest w stanie zaabsorbować nawet 10 razy więcej energii z uderzeń niż stal. Niestety, powstający w powierzchni otwór jest znacznie większy niż w przypadku innych materiałów, co może ułatwiać penetrację pocisku.

Wydaje się jednak, że problem ten uda się stosunkowo łatwo rozwiązać, dodając do grafenowej kamizelki kuloodpornej dodatkowy materiał, trudniej ulegający przebiciu. Taki kompozyt może stać się przyszłością wyposażenia oddziałów specjalnych.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grafen | kamizelka kuloodporna | kuloodporny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy