Innowacyjne urządzenie do oczyszczania słonej wody

​Naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin stworzyli urządzenie, które jest w stanie wytworzyć czystą wodę pitną za pomocą światła słonecznego i taniego żelu.

Urządzenie opisane w "Nature Nanotechnology" wykorzystuje hydrożel do oczyszczania wody. Dzięki udziałowi energii słonecznej i właściwościom hydrofilowym, możliwe jest wytwarzanie czystej wody z dowolnego źródła, nawet z Morza Martwego.

- Zmieniliśmy całe podejście do konwencjonalnego odparowywania wody - powiedział Guihua Yu, jeden z twórców urządzenia.

Generator pary wodnej wykorzystuje energię słoneczną do rozpoczęcia procesu parowania wody. Gromadzi się ona na szczycie pojemnika z zanieczyszczoną wodą, w którym zbierają się opary. Korzystając z nanostrukturalnych żeli, możliwe jest odsalanie wody w sposób tańszy od innych dotychczas stosowanych.

Przeprowadzono już pierwsze testy innowacyjnego urządzenia, podczas którego wykorzystano próbki wody z Morza Martwego. Osiągnięto poziom soli akceptowalny przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

- Nasze testy zewnętrzne wykazały dzienną produkcję wody destylowanej do 25 l/m3. To wystarczające ilości na potrzeby gospodarstw domowych, a nawet do użytku na obszarach katastrof - dodał Yu.

Reklama

Według ONZ, co roku na świecie z powodu picia skażonej wody umiera więcej osób, niż w wyniku wojen. Do 2050 r. aż jedna na cztery osoby może mieć ograniczony dostęp do świeżej wody.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: woda pitna | czysta woda | słona woda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy