Kolejny krok w kierunku kwantowego internetu

Naukowcy z Uniwersytetu w Hefei wykonali kolejny krok do stworzenia kwantowego internetu. Udało im się dokonać teleportacji informacji z jednego skupiska atomów do drugiego, oddalonego o 150 m.

Mimo że teleportacja kwantowa nie jest już niczym niezwykłym dla świata nauki, to chińskie odkrycie może okazać się przełomowym. We wrześniu europejski zespół dokonał kwantowej teleportacji na odległość 143 km. Osiągnięty teraz wynik jest mniej spektakularny - to zaledwie dystans 150 m - ale informacja została przeniesiona nie między dwoma fotonami, a dwiema grupami atomów rubidu. Uzyskano to dzięki wykorzystaniu splątanych kwantowo fotonów.

Osiągnięcie chińskich naukowców jest pierwszą na świecie teleportacją między obiektami makroskopowymi. Badacze pracują nad udoskonaleniem swojej metody, gdyż do tej pory udało się im przechować kwantową informacje zaledwie przez 100 mikrosekund.

Teleportacja kwantowa wykorzystuje stan splątany, w którym dwa obiekty są tak ze sobą związane, że stan układu jest lepiej określany niż stan poszczególnych jego części. W ten sposób, zmieniając stan jednej z cząstek możemy doprowadzić do modyfikacji stanu drugiej i tym samym przenieść informację w przestrzeni, bez konieczności fizycznego połączenia obiektów. To zjawisko od dawna jest uważane przez naukowców za podstawę do budowy kwantowego internetu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: teleportacja | mechanika kwantowa | cząstki elementarne | Internet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy