Mrówki tworzą naturalną ciecz jonową

Podczas starć dwóch gatunków mrówek wytwarzana jest ciecz, której nigdy wcześniej nie udało się zaobserwować w przyrodzie.

Mrówki ogniste pojawiły się kilkanaście lat temu. Ich jad powoduje śmierć innych owadów, a na ludzi działa drażniąco. Do tej pory mieszkańcy Stanów Zjednoczonych nie narzekali na utrudnianie życia przez mrówki ogniste, aż przed rokiem nie pojawiła się nowa odmiana - śniade mrówki szalone. W trakcie starć obu gatunków wytwarzana jest ciecz jonowa. Do tej pory naukowcy nie mieli dowodów, że substancja ta występuje w środowisku naturalnym.

Przez długi czas zastanawiano się, jak to jest możliwe, że mniejsze mrówki (szalone) mogą wyprzeć większe (ogniste). Okazało się, że kiedy mrówka ognista opryskuje mrówkę szaloną swoim jadem, ta druga wytwarza substancję go neutralizującą. Z ich połączenia powstaje ciecz jonowa.

Ciecze jonowe są zbudowane wyłącznie z jonów. Naukowcy od dawna je tworzą, ale do tej pory nie zaobserwowano ich występowania w przyrodzie. Cieczami jonowymi są sole, które topią się w temperaturze poniżej 100oC. Gdy w 1992 r. uzyskano pierwszą stabilną ciecz jonową, zainteresowanie tymi substancjami wzrosło. Ciecze jonowe są wykorzystywane w rozpuszczalnikach, bateriach czy środkach uszczelniających.

Odkrycie biologicznego odpowiednika cieczy jonowych może okazać się przydatne do wytwarzania nowego rodzaju substancji.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mrówki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama