Najdłużej trwający eksperyment świata

W eksperymencie kropli paku nastąpił kolejny, dziewiąty już przełom – donosi serwis PhysOrg. Na to wydarzenie czekano ponad 13 lat.

Eksperyment.  Fot. University of Queensland
Eksperyment. Fot. University of Queenslandmateriały prasowe

Eksperyment kropli paku (znany też jako "Eksperyment kropli smoły") - długoterminowy eksperyment, w czasie którego mierzone są wypływające z lejka krople paku węglowego - czytamy na Wikipedii. Eksperyment ma udowodnić, że pak w warunkach standardowych jest cieczą o ogromnej lepkości, a nie ciałem stałym, choć można go kruszyć młotkiem. Sam pak węglowy to bezpostaciowa masa stanowiąca pozostałość po destylacji smoły gazowej.

Aby to udowodnić, w 1927 roku profesor Thomas Parnell z University of Queensland w Australii rozpoczął eksperyment. Polegał on na umieszczeniu roztopionej próbki paku w zakorkowanym lejku. Pak przez trzy lata wypełniał nóżkę lejka. Dopiero potem udrożniono jego ujście, aby materiał mógł swobodnie spływać. I spływa. Uformowanie dużej kropli trwa około 10 lat.

Od 1930 do 2000 roku spadło 8 kropli. Dziewiąta spadła w 2014 roku, więc czekano na nią ponad 13 lat. W trakcie trwania eksperymentu oszacowano, że lepkość paku jest 230 mld razy większa od lepkości wody. Ponadto pak w lejku skończy się w tym tempie za około 100 lat.

Na Wikipedii czytamy, że eksperyment prowadzony jest w kontrolowanych warunkach dopiero od 8 kropli, czyli od 1988 roku. Niemniej jednak ustabilizowanie, a dokładnie obniżenie temperatury tylko spowolniło wydłużanie kształtu kropli przed oderwaniem od ujścia lejka.

Zestaw z eksperymentem jest stale monitorowany przez trzy kamery internetowe. Co ciekawe, upadek 9 kropli bacznie śledziło ponad 25 tys. osób ze 158 krajów.

John Mainstone z eksperymentem. Fot. John Mainstonemateriały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas