Naukowcy stworzyli materiał niewidzialny dla mikrofal

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce naukowcom uda się stworzyć płaszcz niewidzialności, choć działający w specyficznych warunkach. Potwierdzają to najnowsze odkrycia badaczy z Duke University.


Niejednokrotnie próbowano już uzyskać efekt niewidzialności, z identycznym, co najwyżej częściowym sukcesem. Nigdy do tej pory nie udało się sprawić, by dany obiekt całkowicie zniknął - od jego powierzchni zawsze choć w minimalnym stopniu odbijało się światło. To wystarczało, by eksperyment uznać za nieudany.

Badania nad niewidzialnością są niezwykle kosztowne, a materiały niezbędne do ich realizacji trudne do produkcji. Zespół naukowców z Duke University opracował pierwsze na świecie tworzywo, które naniesione na jednocentymetrowy cylinder sprawia, że w zakresie mikrofal staje się on w pełni niewidzialnym obiektem - jego powierzchnia nie odbija żadnego światła.

Materiał ma kształt diamentu o bardzo dokładnie oszlifowanych wierzchołkach, dzięki czemu zakrzywia światło bez najmniejszych odchyleń. Niestety, od uzyskania podobnej substancji działającej w świetle widzialnym, wciąż dzielą nas całe dekady.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: niewidzialność | kamuflaż | mikrofale
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy