Nowa Ziemia, jakiej jeszcze nie było

Zespół naukowców odkrył nową kandydatkę na drugą Ziemię. Obiektu tak podobnego do naszej planety jeszcze nie było.

Rysunek poglądowy na układ HD 40307
Rysunek poglądowy na układ HD 40307materiały prasowe

Planeta nazwana HD 40307g jest częścią układu oddalonego od nas o 42 lata świetlne. Nowo odkryta planeta nie tylko jest podobna z wyglądu do naszej planety, ale może panować na nim klimat zbliżony do ziemskiego. Jest tak dlatego, że HD 40307g znajduje się w ekosferze swojego słońca (jest to strefa, w której panuje właściwa temperatura, by mogła istnieć woda w stanie ciekłym).

- HD 40307 to stara, spokojna gwiazda. Nie ma powodu, by nie przypuszczać, że na planecie panują warunki klimatyczne zbliżone do ziemskich - powiedział Guillem Angla-Escude z Uniwersytetu Getyńskiego w Niemczech.

Europejscy astronomowie nie przeanalizowali jeszcze wszystkich danych, więc nie są pewni czy HD 40307g jest obiektem skalistym. Ustalono natomiast, że do powierzchni planety dociera połowę mniej promieniowania słonecznego niż do Ziemi.

- Mimo że ilość docierającego światła jest mniejsza niż na Ziemi, to planeta i tak znajduje się w strefie zamieszkiwalnej. Oznacza to, że nadal jest rozpatrywana jako planeta, na której może istnieć życie - dodał przytaczany astronom.

Odkrycia planety HD 40307g dokonano przy użyciu spektrografu HARPS (ang. High Accuracy Radial velocity Planet Searcher), który działa od 2003 r.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas