Odkryto nową formę światła

Ku niemałemu zaskoczeniu środowiska naukowego fizycy z Trinity College Dublin odkryli nową formę światła.

Nowe odkrycie zrewolucjonizuje fizykę?
Nowe odkrycie zrewolucjonizuje fizykę?123RF/PICSEL

Zgodnie z obowiązującymi prawami fizyki, jedną z podstawowych cech światła jest jego moment pędu. Do tej pory uważano, że jest to wielokrotność stałej Plancka, tymczasem odnaleziono pewną formę światła, której moment pędu poszczególnych protonów przyjmuje wartość połowy stałej Plancka. To odkrycie może rzucić nowe światło (dosłownie) na współczesną fizykę.

"Wiązka światła charakteryzuje się kolorem lub długością oraz mniej znaną cechą, znaną jako moment pędu. Moment pędu mierzy, ile razy coś się obraca. Wiązka światła, ale poruszająca się po linii prostej, może obracać się wokół własnej osi. Kiedy światło odbijające się od lustra dociera do naszych oczu każdego poranka, tworzące je fotony przekręcają w nieznacznym stopniu naszą gałkę oczną" - stwierdził Kyle Ballantine, jeden z autorów badań.

Nowy typ światła został uzyskany w trakcie eksperymentu, podczas którego przepuszczono światło przez pusty cylinder. Uzyskano w ten sposób strukturę zbliżoną kształtem do korkociągu. Uczeni odkryli, że moment pędu każdego z fotonów wynosi połowę stałej Plancka.

Światło od zawsze interesowało fizyków. Nowe odkrycie może mieć realny wpływ na badania nad naturą światła i znaleźć zastosowanie w komunikacji optycznej przyszłości.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas