Ogniwa słoneczne w sprayu
Naukowcy stworzyli ogniwa słoneczne, które można nanosić na dowolną powierzchnię za pomocą sprayu. To odkrycie może całkowicie odmienić branżę energetyczną.
Za materiał idealny do produkcji ogniw słonecznych uznaje się perowskit, który jest znacznie tańszy od stosowanego dziś krzemu, przy zbliżonej wydajności. Perowskit występuje w przyrodzie, ale niedawno opracowano metodę umożliwiającą wyprodukowanie tego materiału w laboratorium. Powszechnie uważa się, że perowskit może zakończyć erę krzemu w wytwarzaniu ogniw fotowoltaicznych.
Do produkcji krzemowych ogniw fotowoltaicznych, potrzebne są bardzo wysokie temperatury, sięgające nawet 1000 stopni Celsjusza. Perowskit jest materiałem znacznie lepszym, bo nie wymaga zastosowania tak wysokich temperatur, a ponadto dobrze rozpuszcza się w rozpuszczalnikach. Dzięki temu można nanosić go na dowolną powierzchnię za pomocą sprayu.
Zespół inżynierów z University of Sheffield stworzył ogniwa fotowoltaiczne w sprayu o wydajności 11 proc. Nie jest to dużo, ale trwają prace nad ich ulepszeniem. Dla porównania, ogniwa perowskitowe mają obecnie ok. 19 proc. wydajności, a krzemowe 25 proc.