Panorama Marsa w rozdzielczości 29184 x 4144 pikseli

NASA opublikowała niezwykłą panoramę Marsa, wykonaną przez łazik Curiosity. Na razie składa się ona z 79 zdjęć, ale docelowo ma ich być aż 130.

Pierwsze zdjęcia wykonane przez Curiosity dotarły na Ziemię kilka chwil po zakończeniu manewru lądowania. Były czarno-białe, nieostre i niewielkie. Dopiero z czasem zaczęły napływać lepszej jakości materiały, wykonywane przez zaawansowaną kamerę Mascam.

Dzisiaj NASA opublikowała niezwykle szczegółową panoramę, składającą się z 79 zdjęć (zdjęcie poniżej). Czarne pola nie są oznaką nieprawidłowości, a po prostu brakującymi fotografiami, które jeszcze nie dotarły na Ziemię. Po wypełnieniu pustych przestrzeni, będzie ich w sumie 130.

- Kolory na oryginalnym zdjęciu nie były w żaden sposób modyfikowane. Chociaż trudno powiedzieć czy ludzie oko widziało by je tak samo, to optyka Mascam nie różni się zbytnio od tej z naszych kamer i aparatów. Ale obraz, który widzicie jest przetworzony w taki sposób, jakby panorama była oświetlana przez to samo światło, które dociera do powierzchni Ziemi. Taką modyfikację określamy mianem "balansu bieli", a jest ona niezbędna do rozpoznania znajdujących się na zdjęciu szczegółów - wyjaśnia NASA.

Reklama

Jeżeli chcecie zobaczyć panoramę (poniższe zdjęcie) w oryginalnej rozdzielczości - 29184 x 4144 pikseli, zachęcamy do udania się na stronę NASA.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: łazik Curiosity | Mars | NASA | zdjęcie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy