Pierwsza taka detekcja neutrin
Naukowcy zaobserwowali atomowy rykoszet z powodu oddziaływania z neutrinem. Takie zdarzenie przewidziano teoretycznie już 43 lata temu, ale zaobserwować udało się je dopiero teraz.
Wyniki eksperymentu przeprowadzonego w Oak Ridge National Laboratory (ORNL) zostały opublikowane w "Science". Zaobserwowane zjawisko to tzw. rozproszenie koherentne, gdy neutrino oddziałuje z całym atomem, nadając jego jądru trochę energii. Poprzednio obserwowano oddziaływanie neutrin tylko z pojedynczymi protonami lub neutronami.
- Jedyny w swoim rodzaju eksperyment fizyki cząstek stałych w ORNL był pierwszym, który dokonał pomiaru spójnego rozproszenia niskoenergetycznych neutrin poza jądro - powiedział Jason Newby, koordynator techniczny ORNL.
Zazwyczaj detektory neutrin są ogromne i poszukują neutrin emitowanych z dalekich źródeł kosmicznych. Im detektor większy, tym łatwiej można zmierzyć właściwości neutrin. W ORNL wykorzystano detektor, który waży zaledwie 14,5 kg, a emitowane neutrina są produktem ubocznym instrumentu o nazwie Spallation Neutron Source (SNS), który znajduje się zaledwie 20 m od detektora. W tym detektorze są wykrywane neutrina 100 razy częściej niż w detektorach badających neutrina słoneczne.
Poczynione obserwacje są zgodne z przewidywaniami Modelu Standardowego.