Planety takie jak Ziemia są we wszechświecie unikalne

Dzisiejsi astronomowie zakładają, że oprócz Ziemi, istnieje jeszcze jakaś skalista planeta, na której mogą panować warunki sprzyjające życiu. Szwedzcy naukowcy dowodzą jednak, że nasza planeta jest wyjątkowa i w całym wszechświecie, wśród kilkuset trylionów planet, nie ma wielu takich, które byłyby podobne do Ziemi. Eksperci doszli do takiego wniosku po symulacjach w komputerowym modelu wszechświata.

Możliwe, że Ziemia jest planetą wyjątkową i życia powinniśmy szukać na zupełnie innych ciałach niebieskich
Możliwe, że Ziemia jest planetą wyjątkową i życia powinniśmy szukać na zupełnie innych ciałach niebieskich123RF/PICSEL

Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali, pracujący pod przewodnictwem Ericka Zackrissona, stworzyli kosmiczne kompendium planet skalistych istniejących w obserwowalnym wszechświecie. Do bazy danych superkomputera wprowadzono wszelkie odkryte galaktyki i ich pozycje oraz poddano je działaniu programu, który symulował działanie znanych nam praw fizyki, dotyczących kształtowania się  galaktyk, powstawania gwiazd i formowania się planet. Potem przeprowadzono analizę 13,8 mld lat historii wszechświata i na tej podstawie ustalono, że Ziemia jest planetą jedyną w swoim rodzaju.
 
Naukowcy zdali sobie sprawę, że według wyników symulacji, we wczesnym wszechświecie nie było ani jednej planety podobnej do Ziemi. To spore zaskoczenie, ponieważ 13,8 mld lat temu istniało przynajmniej 700 trylionów planet, które nie były jednak podobne do naszego świata. Oczywiście nie można wykluczyć, że rzekoma unikalność naszej planety jest powodowana niedoskonałościami modelu komputerowego.

Poza tym życie mogło powstać w innych miejscach niż zakładamy i ukształtować się zupełnie inaczej niż na Ziemi. Może zatem błędem jest uporczywe poszukiwanie drugiej Ziemi i lepiej skupić się na poszukiwaniu innego zamieszkałego globu, który nie koniecznie jest podobny do naszego?

Tylkoastronomia.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas