Przechwycona asteroida lekiem na globalne ocieplenie

Najprostszym sposobem na globalne ocieplenie jest zmniejszenie emisji CO2. Okazuje się jednak, że możliwe są również pozaziemskie metody stabilizacji ziemskiego klimatu.

Chmura pyłu z przechwyconej asteroidy zastopuje globalne ocieplenie na Ziemi?
Chmura pyłu z przechwyconej asteroidy zastopuje globalne ocieplenie na Ziemi?NASA

Naukowcy z University of Strathclyde pod przewodnictwem Russella Bewicka wpadli na pomysł, by przesłonić Ziemię pyłem rozpylonym z dużej asteroidy. Dzięki temu zabiegowi, zmniejszyłaby się ilość docierającego do naszej planety promieniowania słonecznego.

Skąd jednak wziąć tyle pyłu kosmicznego, by operacja zakończyła się sukcesem? Bewick znalazł właściwy sposób.

Badacz proponuje przechwycenie asteroidy 1036 Ganymed i ulokowanie go w jednym z tzw. punktów liberacyjnych (Lagrange'a) - L1. Punkty te to miejsca w układzie dwóch obiektów powiązanych grawitacyjnie, w których trzecie ciało (o znacznie mniejszej masie) może pozostawać w spoczynku. Punkt L1 dla układu Ziemia-Słońce znajduje się między gwiazdą i planetą.

Obliczenia Bewicka wskazują, że umieszczając asteroidę 1036 Ganymed w punkcie L1 można by uzyskać ilości pyłu blokujące aż 6,58 proc. promieniowania słonecznego. Chmura taka rozciągałaby się na długość 2600 km i znacząco opóźniła postępujące zmiany klimatyczne.

Asteroida 1036 Ganymed obiega Słońce w ciągu ok. 4,5 ziemskiego roku, a w październiku 2024 r. znajdzie się w odległości jedynie 56 mln km od naszej planety. Bewick przekonuje, że przy pomocy statku kosmicznego z ogromnymi elektromagnesami możliwe byłoby umieszczenie planetoidy w punkcie L1. Przy pomocy tych samych elektromagnesów można by roznieść zgromadzony na asteroidzie pył do przestrzeni okołoziemskiej.

Pomysł Bewicka jest niezwykle odważny, choć nie wiadomo jak zareaguje na niego środowisko naukowe. Szczegóły operacji zostaną opublikowane w najnowszym wydaniu "Advances in Space Research".

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas