Stworzono bliźniacze płatki śniegu
Powszechnie panuje przekonanie, że nie ma dwóch identycznych płatków śniegu. Mit ten postanowił obalić pewien amerykański fizyk.
Kenneth G. Libbrecht, fizyk ze słynnego California Institute of Technology (Caltech), postanowił w warunkach laboratoryjnych stworzyć dwa identyczne płatki śniegu. Przy upadku na ziemię, każdy dodatkowy ruch płatka zmienia jego symetrię. Libbrecht postanowił wykluczyć tę naturalną zmienność i w warunkach laboratoryjnych wyeliminował czynniki jej sprzyjające.
Eksperyment Libbrechta rozpoczął się w sierpniu 2015 r., gdy umieścił on 2 kryształy lodu obok siebie i umożliwił im identyczne warunki do wzrostu. W wyniku tego prostego doświadczenia, otrzymano dwa bliźniacze płatki, które co prawda nie były molekularnie identyczne, ale zbliżone pod względem kształtu.
- Zacząłem nazywać je bliźniętami, gdyż są jak identyczni ludzie. Płatki są zbyt podobne do siebie by uznać to za przypadek, ale nie są identyczne co do pojedynczej cząsteczki - powiedział Libbrecht.
Stworzenie jednego płatka śniegu w odpowiednich warunkach zajmuje od 15 minut do godziny. Co ciekawe, śnieżynki laboratoryjne nie wzrastają wzdłuż powierzchni szkła, a skokowo, jak grzyby - najpierw powstają nici i węzły, a połączenia między nimi dopiero w późniejszej fazie.
- Nie naruszyliśmy żadnego prawa fizyki. Po prostu znaleźliśmy pewną lukę, którą postanowiliśmy wykorzystać - podsumował.
Więcej bliźniaczych płatków śniegu stworzonych przez dr Libbrechta możecie znaleźć na jego oficjalnej stronie internetowej.