Stworzono materiał czulszy od ludzkiej skóry
Australijscy naukowcy stworzyli rewolucyjny elastomer z grafenu, który jest czulszy od ludzkiej skóry. Może zostać on wykorzystany do tworzenia robotów przyszłości lub innowacyjnych protez rąk.
G-elastomer, czyli elastomer oparty na grafenie, jest bardzo wrażliwy na ciśnienie i wibracje. W przeciwieństwie do innych substancji, takich jak pianka poliuretanowa lub guma, G-elastomer pod wpływem nacisku błyskawicznie wraca do swojej pierwotnej postaci, mimo że jest wyjątkowo miękki. Takiej dynamicznej reakcji nie odnotowano nigdy wcześniej w istniejących materiałach.
G-elastomer stworzony przez uczonych z australijskiego Monash University ma szanse posłużyć do budowy wyjątkowo czułych robotów, które będą w stanie operować swoimi kończynami tak sprawnie, jak ludzie. Oznacza to, że roboprotezy będą coraz bardziej przypominać naturalne kończyny.
- Mimo że nadal jesteśmy w początkowej fazie odkrywania potencjału grafenu, te badania stanowią prawdziwy przełom. Wiemy, że grafen może mieć ogromny wpływ na gospodarkę Australii - naszym celem jest stać na czele badań i rozwoju tego materiału - powiedział dr Ling Qiu, szef zespołu, który opracował G-elastomer.
Odkrycia uczonych zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie "Advanced Materials" i są chronione szeregiem patentów.