Stworzono staten - nowy materiał przyszłości?

Naukowcy stworzyli technologię pozwalającą na stworzenie statenu, materiału składającego się z jednoatomowej warstwy cyny. Istnienie tego materiału zostało przewidziane teoretycznie dwa lata temu.

Zespół uczonych z Uniwersytetu Stanforda i siedmiu chińskich instytutów badawczych znalazł sposób, dzięki któremu można stworzyć staten. Materiał ten jest zdolny do przewodzenia elektryczności bez strat związanych z emisją ciepła. Oznacza to, że uczeni są coraz bliżej stworzenia nadprzewodnika pracującego w temperaturze pokojowej.

Mimo iż to grafen jest uznawany za najbardziej przyszłościowy materiał, naukowcy wciąż poszukują kolejnych, które pozwolą przekroczyć następne bariery. Staten to materiał, w którym elektrony podróżują po krawędziach, więc nie przedostają się na wewnętrzne orbity i tym samym nie zderzają się ze sobą. Nie dochodzi zatem do wibracji elektronów i emisji ciepła. Z tych powodów staten wydaje się być idealnym kandydatem na izolator topologiczny.

Teraz amerykańsko-chiński zespół badawczy stworzył staten poprzez odparowanie cyny w komorze próżniowej i umożliwieniu osadzenia się jej na warstwie tellurku bizmutu. To dopiero początek analiz, a fizycy przekonują, że dyfrakcja rentgonowska umożliwi uzyskanie dokładniejszego obrazu materiału.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: materiał przyszłości | izolator

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy