Sukces Pale Red Dot?
Od kilku dni różne źródła sugerują sukces programu Pale Red Dot, którego celem jest poszukiwanie małych egzoplanet wokół Proximy Centauri. Jak na razie brak jednak oficjalnego potwierdzenia tych rewelacji.
Na początku tego roku ruszył program Pale Red Dot. Jest to program dedykowany obserwacjom Proximy Centauri – najbliższej (znanej) gwiazdy od Układu Słonecznego. Celem Pale Red Dot jest poszukiwanie małych egzoplanet, które mogą krążyć wokół Proximy Centauri. Chodzi tutaj o małe obiekty, o wielkości podobnej do Ziemi – większe, takie jak gazowe giganty zostały już w zasadzie wykluczone dzięki różnym obserwacjom astronomicznym.
Nazwa opisywanej kampanii to Pale Red Dot (#PaleRedDot) z oczywistym nawiązaniem do słynnego zdjęcia Ziemi wykonanego przez sondę Voyager 1 w 1990 roku. Zwrot „Pale Blue Dot” został potem użyty przez Carla Sagana w jego pracy na temat przyszłości ludzkości z perspektywy „małej, niebieskiej kropki”, którą kiedyś opuścimy w drodze poza Układ Słoneczny.
Pale Red Dot jest realizowany głównie za pomocą urządzenia HARPS (High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher), które przyłączone zostało do teleskopu Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) w La Silla Observatory. Średnica zwierciadła tego teleskopu wynosi 3,6 metra. Dane zbierane przez HARPS uzupełniane będą zdjęciami układu Proxima Centauri z teleskopów z całego świata.
Wsparcie obserwacyjne zapewnią teleskopy BOOTES (Burst Optical Observer and Transient Exploring System) oraz LCOGT (Las Cumbres Observatory Global Telescope Network) poprzez nieustanne mierzenie jasności Proximy Centauri. Dane te pomogą astronomom zdeterminować czy wykryte chybotanie gwiazdy związane jest z aktywnością turbulentnej powierzchni czy może ruchu gwiazdy.
Od kilku dni media na całym świecie informują sukces programu Pale Red Dot. Źródłem „przecieku” jest jedno z niemieckich źródeł medialnych. Jak na razie trudno odnieść się do tych rewelacji, choć interesujące jest, że przedstawiciel ESO odmawia komentarza i zaprasza na planowaną pod koniec sierpnia konferencję. Jeśli te rewelacje okażą się prawdziwe, wówczas ludzkość pozna najbliższą egzoplanetę. Może to wzmocnić zasadność programu Breakthrough Starshot.
Warto jednak poczekać na oficjalne potwierdzenie lub zaprzeczenie ze strony ESO.