Ukraińcy stworzyli model 3D zniszczonego nowoczesnego rosyjskiego czołgu T-90M
Ostatnio ukraińska armia zniszczyła jeden z najnowocześniejszych rosyjskich czołgów. Teraz za pomocą nowoczesnych technik stworzyli model 3D wraku. Warto zobaczyć!
Rosja kilkanaście dni temu straciła jeden z najnowocześniejszych czołgów (T-90M) jakimi dysponuje. W mediach odbiło się to dużym echem. Według oficjalnych danych, czołgów jest tylko od 40 do 70.
Maszyna została zniszczona za pomocą szwedzkiego granatnika Karl Gustaw, którego pierwszy prototyp powstał już w 1946 roku. Jednakże, jak zauważają eksperci, obecnie jest to w zasadzie zupełnie nowa broń.
Na przedstawionym fotogrametrycznym modelu widoczne są rozległe zniszczenia dokonane przez ukraiński atak. Zniszczeniu uległa wieżyczka, gąsienice oraz przód maszyny. Czołg nie nadaje się do renowacji, ani do odbudowania. Model 3D oddaje rzeczywiste kolory wraku.
Pojawiły się nawet komentarze, w których użytkownicy Twittera proponują, aby kolejna parada w Rosji składała się właśnie z takich modeli. Wiele osób prosi także o dodatkowe dane, aby mogli wydrukować pokazany model za pomocą drukarki 3D.
Co to jest fotogrametria?
Są to techniki pozwalające na odtworzenie kształtów, rozmiarów i wzajemnego położenia danych obiektów w przestrzeni. Model 3D bazuje na zdjęciach fotogrametrycznych (fotogramów).
Fotogrametria 3D jest procesem dokonywania wszelkich pomiarów na podstawie zdjęć. Obiekty mogą być w ten sposób szybko i łatwo edytowane, skanowane i odtwarzane. By uzyskać dany model należy wykonać wiele zdjęć obiektu, z każdej strony. Następnie w specjalnym programie dokonuje się połączenia wszystkich obrazów, aby uzyskać widok w układzie poziomym i pionowym.
Do tworzenia zdjęć są wykorzystywane specjalne, wielkoformatowe kamery fotogrametryczne wyposażone w obiektywy pozbawione aberracji (deformacje uzyskanego obrazu). Mogą być także wykorzystane aparaty cyfrowe.
Takie techniki wykorzystuje się m.in. w kartografii, geodezji, medycynie, czy w archeologii, gdzie tworzy się modele 3D różnego rodzaju zabytków lub artefaktów.