Wymiana statków transportowych na ISS

Wypełniony śmieciami i zepsutym sprzętem rosyjski statek transportowy Progress 51P odcumował od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Do zwolnionego portu za kilka dni przycumuje będący w drodze europejski statek transportowy ATV-4 „Albert Einstein”.

Po niemal 7 tygodniach wspólnej misji rosyjski statek Progress 51P odcumował od tylnego portu na module Zwiezda. Właz prowadzący do statku zamknięty został wczoraj przez dowódcę Pawla Winogradowa. Misja statku rozpoczęła się 24 kwietnia, a cumowanie do ISS miało miejsce dwa dni później. Na pokładzie rosyjskiego transportowca znalazło się 3,1 tony ładunków, w tym jedzenie, paliwo i sprzęt.

Po wystrzeleniu i dotarciu na orbitę okazało się, iż jedna z anten statku Progress 51P nie uległa rozłożeniu. Pomimo tego udzielono pozwolenia na cumowanie. Istniały jednak pewne przesłanki, iż w czasie manewru na module Zwiezda uszkodzeniu przez nierozłożoną antenę mógł ulec element nawigacyjny wykorzystywany w czasie operacji cumowania europejskich statków transportowych.

Reklama

W związku z tym kamera odchodzącego od węzła cumowniczego statku Progress 51P była dzisiaj skierowana na ten element. Zebrane dane są obecnie analizowane.

Pozytywny stan elementu LRR (Laser Radar Reflector) jest wymagany do przeprowadzenia poprawnego cumowania statku ATV-4, które zaplanowane jest na 15 czerwca. W przypadku problemów ATV-4 pozostanie na orbicie parkingowej, a rosyjscy astronauci wyjdą na spacer kosmiczny i dokonają wymiany uszkodzonego elementu. Europejski statek dostarczy około 7 ton ładunków na stację ISS.

Progress 51P pozostanie na orbicie jeszcze przez parę dni. Kontrolerzy z Moskwy mają w planach przeprowadzenie testów inżynieryjnych. Po ich zakończeniu statek zostanie sprowadzony do atmosfery nad południowym Pacyfikiem, gdzie ulegnie całkowitej destrukcji.

Maciej Mickiewicz

Źródło informacji

Kosmonauta
Dowiedz się więcej na temat: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna | statek kosmiczny | NASA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy