31 lat temu Polskę podłączono do internetu

Dziś, 20 grudnia 2022 roku mija dokładnie 31 lat, od momentu podłączenia Polski do internetu. Początkowo dostęp do sieci miały tylko instytucje naukowe.

Za początek istnienia sieci w naszym kraju uznaje się rok 1991. Choć w ciągu całego roku odnotowano się co najmniej kilka istotnych w tym temacie wydarzeń, do przełomowym dniem był 20 grudnia.

Pierwsza wiadomość e-mail wysłana z Polski

17 lipca 1991 r. Tadeusz Węgrzynowski wysłał z Kopenhagi do Polski, a dokładnie Centrum Informatycznego Uniwersytetu Warszawskiego, pierwszą wiadomość. Odbiorcą był Andrzej Smereczyński. Jej treść brzmiała:

"Szanowny Panie Andrzeju, miło mi powitać Pana z Kopenhagi. Proszę pozdrowić wszystkich w CIUW".

W odpowiedzi wysłano wiadomość o treści:

"Panie dyrektorze, w CIUW nigdy nie było tyle radości i tylu ludzi w sali komputerowej".

Reklama

To jednak nie była wiadomość mailowa w dzisiejszym rozumieniu, bowiem Tadeusz Węgrzynowski musiał pojechać do Kopenhagi z modemem. 17 sierpnia z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego fizyk Rafał Pietrzak wysłał pierwszą wiadomość, wykorzystując protokół TCP/IP, tym samym uznaje się to za pierwszą wiadomość e-mail wysłaną z Polski. Ale to jeszcze nie było pełne podłączenie naszego kraju do internetu.

20 grudnia Polskę podłączono do sieci

Pierwsze komputery podłączone do internetu 20 grudnia 1991 roku. Znajdowały się w Warszawie, Krakowie, Toruniu i w Katowicach. Dostęp do globalnej sieci posiadały trzy instytucje: Uniwersytet Warszawski, Instytut Fizyki Jądrowej i Obserwatorium Astronomiczne. Tego samego dnia Stany Zjednoczone zniosły ograniczenia łączności z Polską. Początkowo dostęp do sieci miały wyłącznie instytucje naukowe, aż do 1994 roku. Wówczas założono stronę internetową rządu i udostępniono sieć wszystkim obywatelom.

Przeczytaj także:

Serio, tak kiedyś wyglądał Internet. Popularne strony www 24 lata temu

Retro internet, czyli internet bez reklam. Kiedyś to było... lepiej?

Klik i stał się internet. W sprawę zamieszany jest... Polak?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: internet w Polsce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy