Będzie rejestr psów i kotów. Dostęp z poziomu aplikacji mObywatel

Rząd przygotowuje rejestr psów i kotów, do którego dostęp ma być oferowany z poziomu aplikacji mObywatel. Resort chce w ten sposób stworzyć ogólnopolską bazę, gdzie będzie można identyfikować zwierzaki oraz ich właścicieli. Krajowy Rejestr Oznakowanych Psów i Kotów znajduje się na etapie prac.

Na stronie KPRM pojawiła się w tym tygodniu informacja o rozpoczęciu prac ustawowych nad projektem o nazwie Krajowy Rejestr Oznakowanych Psów i Kotów. Co to za rozwiązanie i kiedy można się go spodziewać?

Krajowy Rejestr Oznakowanych Psów i Kotów na etapie prac

Na stronach rządowych można znaleźć informacje o tym, że Krajowy Rejestr Oznakowanych Psów i Kotów znajduje się obecnie na etapie projektu ustawy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to Rada Ministrów powinna go przyjąć w czwartym kwartale br.

Rejestr KROPiK będzie nadzorowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), a jego zbudowaniem zajmie się resort odpowiedzialny za informatyzację. Platforma ma być dostępna publicznie i pozwoli na identyfikowanie psów oraz kotów i ich właścicieli. Wdrożenie systemu ma być poprzedzone stosownym komunikatem.

Reklama

Dostęp do KROPiK z poziomu aplikacji mObywatel

Ważną rolę w działaniu Krajowego Rejestru Oznakowanych Psów i Kotów ma odegrać rządowa aplikacja mObywatel, która tylko w tym roku została wzbogacona w naprawdę sporo funkcji, a wiele kolejnych jest na etapie przygotowania. Jaką rolę odegra ta platforma w KROPiK-u?

Resort chce, aby dostęp do Krajowego Rejestru Oznakowanych Psów i Kotów był łatwo oraz ogólnodostępny. Stąd też pomysł, aby system zintegrować z aplikacją mObywatel, którą na własnych telefonach ma mnóstwo Polaków. Będą oni mogli szybko uzyskać wgląd w rejestr na własnym smartfonie.

mObywatel pozwoli Polakom aktualizować dane zwierzaków

Sam rejestr zostanie udostępniony bezpłatnie m.in. lekarzom weterynarii, policji czy straży miejskiej. Natomiast dzięki integracji platformy z mObywatelem rodacy nie tylko będą mogli podejrzeć dane własnych zwierzaków. Z poziomu aplikacji będzie je można edytować. W tym miejscu znajdą się także użyteczne informacje. Na przykład związane z koniecznością przeprowadzenia szczepień.

Co jednak ważne, wpisów do rejestru nie będzie można dokonywać samodzielnie. Będą to robić lekarze weterynarii. Właściciele psów i kotów dostaną za to możliwość aktualizacji pewnych danych, w tym adresu zamieszkania czy daty ewentualnego zgonu zwierzęcia.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwierzęta | pies | kot | rejestr | mObywatel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy