Chiny wznoszą nowy Wielki Mur. NASA pokazała zdjęcia

Chiny budują ogromną elektrownię słoneczną. Instalacja jest częścią planu dotyczącego energii odnawialnej. Konstrukcja zatytułowana przez nich jako "Wielki Mur Słoneczny" została pokazana na zdjęciach satelitarnych NASA. Agencja pokazała zmiany, jakie zaszły na pustyni Kubuqi.

Chiny budują nową potężną konstrukcje. Widać ją z kosmosu niczym Wielki Mur Chiński.
Chiny budują nową potężną konstrukcje. Widać ją z kosmosu niczym Wielki Mur Chiński.NASA Earth Observatory autorstwa Michali Garrison, wykorzystujące dane Landsat z US Geological Surveymateriał zewnętrzny

Chiny wznoszą ogromną konstrukcję. "Wielki Mur Słoneczny"

Chiny są jednym z największych emitentów gazów cieplarnianych na świecie - ale przy tym są też światowym liderem w produkcji energii słonecznej. Nie ustają w staraniach, aby utrzymać to wyróżnienie. Od jakiegoś czasu kraj ten realizuje kolejne związane z tym założenie.

Chiny budują gigantyczną konstrukcję, którą nazywają "Wielkim Murem Słonecznym", podaje serwis China Daily. Nawiązują tym do potęgi Wielkiego Muru Chińskiego. Powszechnie przyjęło się, że to budowla, którą "widać z kosmosu". Chodzi tu jednak konkretnie o ujęcia wykonane dzięki fotografii satelitarnej. W ten sposób można też oglądać rozrastającą się elektrownię na chińskiej pustyni.

Zmiany w krajobrazie. Na pustyni powstaje ogromna instalacja

Zdjęcia instalacji pokazało NASA. Instrumenty OLI (Operational Land Imager) i OLI-2 zainstalowane na satelitach Landsat 8 i 9 uchwyciły obrazy pokazujące rozszerzający się zasięg chińskich instalacji.

Projekt jest zlokalizowany na pustyni Kubuqi w Mongolii Wewnętrznej w północno-zachodnich Chinach. Te fotografie satelitarne wykonano w grudniu 2017 r. (górna) i grudniu 2024 r. (dolna).

Fragment pustyni dynamicznie się zmienia w związku z budową ogromnej instalacji.NASA Earth Observatory autorstwa Michali Garrison, wykorzystujące dane Landsat z US Geological Surveymateriał zewnętrzny

"Wielki Mur Słoneczny" mógłby zasilać Pekin i okolice

Rozległa budowa ma zostać ukończona w 2030 r. "Wielki Mur Słoneczny" ostatecznie będzie miał ok. 400 km długości i 5 km szerokości, podaje Daily China.

Serwis informuje, że szacuje się, iż instalacja po ukończeniu będzie generować wystarczająco dużo energii elektrycznej, aby zasilić nie tylko Pekin, ale i okolice. W 2023 r. stolica Chin zużyła około 135,8 miliarda kWh energii.

Li Kai, urzędnik administracji energetycznej Dalad Banner, gdzie budowana jest część Wielkiego Muru Słonecznego, powiedział China Daily, że instalacja mogłaby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w tym regionie o około 31,3 miliona ton.

Od akrylu po sztuczną inteligencję – jak technologia kształtuje sztukęmateriały promocyjne
NASA
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas