Chiny znów zadziwią świat? Chcą wywiercić najgłębszy szyb naftowy w Azji

Chiny rozpoczęły wiercenie najgłębszego lądowego szybu naftowego na kontynencie azjatyckim. Ma on pomóc Pekinowi we wzroście gospodarczym, a także podnieść znaczenie swoich możliwości technologicznych.

Państwo Środka chce zrobić kolejny krok w zwiększeniu wydobycia ropy naftowej. W tym przedsięwzięciu ma pomóc im szyb naftowy o głębokości ponad dziewięciu kilometrów. Prace mają miejsce w Basenie Tarym w północno-zachodnim regionie Xinjiang Uygur. Basen Tarym znajduje blisko Kirgistanu, Tadżykistanu, Pakistanu i Indii. Obszar ten jest także największym w kraju "regionem roponośnym" - znajduje się tu ponad 60 proc. "lądowych ultragłębokich zasobów ropy i gazu".

Reklama

Odwiert o nazwie Yuejin 3-3 ma być przełomem w ultragłębokich poszukiwaniach surowców i ma osiągnąć głębokość aż 9 472 metrów. Czyniłoby to z niego najgłębszy odwiert w Azji. Jednakże jak zaznaczają specjaliści, chińskie władze mogą mieć problemy w trakcie eksploatacji ze względu na trudne warunki topograficzne oraz klimatyczne. Ponadto zasoby ropy znajdują się tu na głębokości między 6 000 a 10 000 metrów.

Kolejnym utrudnieniem mają być ekstremalne warunki występujące na głębokości ponad 9 000 metrów, tj. wysoka temperatura oraz wysokie ciśnienie. Chińskie władze zapewniają, że unowocześniono niezbędną technologię wiertniczą, dzięki czemu kraj ma znajdować się w grupie niewielu krajów na świecie, które są zdolne do tworzenia ultragłębokich odwiertów. 

Jak powiedział Wang Long, sekretarz północno-zachodniego komitetu pól naftowych Komunistycznej Partii Chin: - Poprzez burzę mózgów i innowacje opracowaliśmy najnowocześniejsze technologie w projektowaniu systemów wiertniczych, a także w ich obsłudze i wspieraniu w głębokim, złożonym środowisku, co oznacza przełom w kluczowych technologiach.

Wang Long dodaje także: - Czas wiercenia spadł z 280 dni do zaledwie 97 dni. Tymczasem dokładność wiercenia wzrosła z 60 procent do ponad 90 procent -. Odwiert Yuejin 3-3 jest częścią systemu naftowego Shendi-1, który składa się z aż 120 szybów o głębokości co najmniej 8 000 metrów.

Najgłębszy odwiert na świecie

Najgłębszym badawczym odwiertem na świecie jest SG-3, czyli Supergłęboki Odwiert Kolski, który osiąga głębokość 12 262 m. System zlokalizowany jest na Półwyspie Kolskim w Rosji. Prace rozpoczęto w 1970 roku, a zakończono w 1994 roku — było spowodowane licznymi awariami i wyższą temperaturą pod powierzchnią ziemi (zarejestrowano 190 stopni Celsjusza, zamiast przewidywanych 100 stopni C). Wszelkie prace ustały w 2005 roku z powodu braku funduszy, a całe wyposażenie badawcze i wiertnicze zostało zezłomowane.

Z kolei w Polsce powstaje najgłębszy odwiert geotermalny na świecie - zlokalizowany jest on Bańskiej Niżnej w gminie Szaflary. Stworzenie całego systemu ma kosztować ponad 130 milionów złotych i ma trwać około 20 miesięcy. Odwiert docelowo ma osiągnąć głębokość 7 000 metrów. Jak twierdzą specjaliści, woda w tym ujęciu ma mieć temperaturę wynoszącą ponad 150 stopni Celsjusza, a samo ujęcie ma zapewnić wydajność co najmniej 50 metrów sześciennych na godzinę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chiny | technologia | geologia | Azja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy