Chiny znów zadziwią świat? Chcą wywiercić najgłębszy szyb naftowy w Azji

Chiny rozpoczęły wiercenie najgłębszego lądowego szybu naftowego na kontynencie azjatyckim. Ma on pomóc Pekinowi we wzroście gospodarczym, a także podnieść znaczenie swoich możliwości technologicznych.

Chiny wywiercą najgłębszy szyb naftowy w Azji. Ile będą trwać prace oraz jaką głębokość osiągnie odwiert?
Chiny wywiercą najgłębszy szyb naftowy w Azji. Ile będą trwać prace oraz jaką głębokość osiągnie odwiert?123RF/PICSEL

Państwo Środka chce zrobić kolejny krok w zwiększeniu wydobycia ropy naftowej. W tym przedsięwzięciu ma pomóc im szyb naftowy o głębokości ponad dziewięciu kilometrów. Prace mają miejsce w Basenie Tarym w północno-zachodnim regionie Xinjiang Uygur. Basen Tarym znajduje blisko Kirgistanu, Tadżykistanu, Pakistanu i Indii. Obszar ten jest także największym w kraju "regionem roponośnym" - znajduje się tu ponad 60 proc. "lądowych ultragłębokich zasobów ropy i gazu".

Odwiert o nazwie Yuejin 3-3 ma być przełomem w ultragłębokich poszukiwaniach surowców i ma osiągnąć głębokość aż 9 472 metrów. Czyniłoby to z niego najgłębszy odwiert w Azji. Jednakże jak zaznaczają specjaliści, chińskie władze mogą mieć problemy w trakcie eksploatacji ze względu na trudne warunki topograficzne oraz klimatyczne. Ponadto zasoby ropy znajdują się tu na głębokości między 6 000 a 10 000 metrów.

Kolejnym utrudnieniem mają być ekstremalne warunki występujące na głębokości ponad 9 000 metrów, tj. wysoka temperatura oraz wysokie ciśnienie. Chińskie władze zapewniają, że unowocześniono niezbędną technologię wiertniczą, dzięki czemu kraj ma znajdować się w grupie niewielu krajów na świecie, które są zdolne do tworzenia ultragłębokich odwiertów.

Jak powiedział Wang Long, sekretarz północno-zachodniego komitetu pól naftowych Komunistycznej Partii Chin: - Poprzez burzę mózgów i innowacje opracowaliśmy najnowocześniejsze technologie w projektowaniu systemów wiertniczych, a także w ich obsłudze i wspieraniu w głębokim, złożonym środowisku, co oznacza przełom w kluczowych technologiach.

Wang Long dodaje także: - Czas wiercenia spadł z 280 dni do zaledwie 97 dni. Tymczasem dokładność wiercenia wzrosła z 60 procent do ponad 90 procent -. Odwiert Yuejin 3-3 jest częścią systemu naftowego Shendi-1, który składa się z aż 120 szybów o głębokości co najmniej 8 000 metrów.

Najgłębszy odwiert na świecie

Najgłębszym badawczym odwiertem na świecie jest SG-3, czyli Supergłęboki Odwiert Kolski, który osiąga głębokość 12 262 m. System zlokalizowany jest na Półwyspie Kolskim w Rosji. Prace rozpoczęto w 1970 roku, a zakończono w 1994 roku — było spowodowane licznymi awariami i wyższą temperaturą pod powierzchnią ziemi (zarejestrowano 190 stopni Celsjusza, zamiast przewidywanych 100 stopni C). Wszelkie prace ustały w 2005 roku z powodu braku funduszy, a całe wyposażenie badawcze i wiertnicze zostało zezłomowane.

Z kolei w Polsce powstaje najgłębszy odwiert geotermalny na świecie - zlokalizowany jest on Bańskiej Niżnej w gminie Szaflary. Stworzenie całego systemu ma kosztować ponad 130 milionów złotych i ma trwać około 20 miesięcy. Odwiert docelowo ma osiągnąć głębokość 7 000 metrów. Jak twierdzą specjaliści, woda w tym ujęciu ma mieć temperaturę wynoszącą ponad 150 stopni Celsjusza, a samo ujęcie ma zapewnić wydajność co najmniej 50 metrów sześciennych na godzinę.

Holenderski młyn do mielenia pigmentów. Pracuje tak jak 400 lat temuAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas