Co może zakłócać WiFi i spowalnia sieć domową? Najlepsze miejsce na router

Masz problem z domową siecią bezprzewodową WiFi? Pewne rzeczy blokują sygnał Internetu w domu. Można jednak sobie poradzić z zakłóceniami sieci - nie trzeba wiele, żeby poprawić jakość sygnału i zasięg sieci. Pomoże wzmacniacz WiFi. Jak działa i gdzie zainstalować repeater w domu?

Siła WiFi jest bardzo ważna - im słabszy sygnał, tym połączenie jest bardziej niestabilne.
Siła WiFi jest bardzo ważna - im słabszy sygnał, tym połączenie jest bardziej niestabilne. 123RF/PICSEL

Masz już zainstalowany router WiFi, ale nie wszystko działa prawidłowo. Internet jest wolny, albo w ogóle w domu go nie ma. Co powoduje zakłócenia sieci bezprzewodowej w domu i co zrobić, że mieć lepszy sygnał WiFi?

Co może zakłócać sygnał WiFi?

Nie tylko ściany zakłócają działanie sieci bezprzewodowej. Sygnał WiFi może być spowolniony przez rzeczy, które mamy w domu:

  • Duże akwaria (woda nie przepuszcza sygnału),
  • Regały (szczególnie takie zapełnione rzeczami po brzegi),
  • Lustra (powłoka lustra jest metalowa, a im starszy typ lustra, tym większa metalowa powłoka),
  • Telewizory (posiadają metalową osłonę wewnątrz obudowy),
  • Metalowe ozdoby.

Wiemy już, że metal odbija sygnał Wi-Fi. Ale to nie koniec problemów, które wpływają na pracę sieci bezprzewodowej.

Zakłócenia domowej sieci mogą powodować wszystkie urządzenia kuchenne: lodówka, kuchenka elektryczna, zmywarka czy kuchenka mikrofalowa. Źródło sygnału i prędkość internetu mogą być też blokowane w łazience przez pralkę, suszarkę czy piec.

Dlatego dobrze jest poznać przyczynę słabego zasięgu Internetu WiFi. Wtedy prostsze będzie znalezienie idealnego miejsca na umieszczenie routera albo urządzenia przesyłającego sygnał dalej.

Jak sprawdzić siłę sygnału Wi-Fi?

Siła sygnału sieci internetowej WiFi jest bardzo ważna - im słabsza, tym bardziej niestabilne jest połączenie. Jak sprawdzić jakość sieci WiFi i wzmocnić sygnał?

Można skorzystać z zewnętrznego narzędzia do pomiaru sygnału sieci. Wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację (to na przykład WiFi Analyzer, WiFi Monitor czy WiFi Signal Strength Meter), uruchomić ją, podłączyć się do routera i odczytać parametr dBm. Jest to nasza siła sygnału WiFi.

Drugą opcją jest oszacowanie sygnału przez wbudowany wskaźnik. Chodzi o ikonkę sieci WiFi, widoczną na komputerze czy telefonie. Im słabszy zasięg sieci, tym mniej widocznych kresek na ikonce. Niestety taka forma weryfikacji jest bardzo niedokładna.

Jak wzmocnić sygnał WiFi?

Najpopularniejszym rozwiązaniem na lepszy sygnał sieci bezprzewodowej będzie zakup wzmacniacza WiFi.

Jak działa taki wzmacniacz? Najprościej ujmując, odbiera on sygnał sieci bezprzewodowej wysyłany z routera WiFi i przekazuje go dalej. Żeby wzmocnić sygnał trzeba znaleźć odpowiednie, wolne od zakłóceń sieci, miejsce dla repeatera.

Najlepiej żeby wzmacniacz sygnału bezprzewodowego był w równej odległości od routera oraz urządzenia, które ma korzystać z domowej sieci WiFi. Obecnie na rynku dostępnych jest dużo różnych wzmacniaczy sygnału. Obsługują one zarówno częstotliwość 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Mają też duże prędkości transmisji danych.

Innym rozwiązaniem na wzmocnienie sygnału sieci domowej będzie stworzenie punktu dostępowego (Access Point). Wyglądem to urządzenie przypomina router. Najczęściej wykorzystuje się go w biurach oraz w domach, które mają więcej niż jedno piętro.

Jeszcze inny sposób na lepszy sygnał to Mesh WiFi. To sieć bezprzewodowego internetu stworzona przez system kilku jednostek połączonych ze sobą i komunikujących się wzajemnie. Dzięki temu Internet pojawia się w miejscach, gdzie wcześniej trudno było nawet o jedną "kreskę" zasięgu.

Jak skonfigurować wzmacniacz sygnału WiFi?

Instalacja wzmacniacza sygnału WiFi jest bardzo prosta. Najpierw podłącz go do sieci elektrycznej, najlepiej w pomieszczeniu, w którym stoi router, by ułatwić parowanie urządzeń.

Możesz skorzystać z przycisków WPS na routerze i wzmacniaczu sygnału WiFi. Oba urządzenia wyszukają się i połączą. Istnieje też możliwość konfiguracji z poziomu przeglądarki.

Jej twarz stała się symbolem rosyjskiej napaści. Jak wygląda dzisiaj?AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas