Coś niesamowitego. Sora od OpenAI pozwala generować realistyczne filmy

Jeszcze dwa lata temu możliwość wygenerowania kiepskiej jakości obrazu z wpisanych słów-kluczy była odbierana przez świat jako wielki przełom. Teraz możliwości systemu Sora od OpenAI zostały okrzyknięte rewolucją.

Jeszcze dwa lata temu możliwość wygenerowania kiepskiej jakości obrazu z wpisanych słów-kluczy była odbierana przez świat jako wielki przełom. Teraz możliwości systemu Sora od OpenAI zostały okrzyknięte rewolucją.
Sora od OpenAI pozwala generować fotorealistyczne filmy /OpenAI /materiały prasowe

OpenAI opublikowało materiał filmowy, który wygenerowała sztuczna inteligencja o nazwie Sora. Nic w tym filmie nie jest prawdziwe, a jednak jest tak realistyczne, że fikcyjna produkcja zachwyca nawet największych sceptyków rozwoju modeli sztucznej inteligencji.

Jak tłumaczą przedstawiciele AI, Sora jest pierwszym przykładem modelu AI, który tak dobrze radzi sobie z generowaniem filmów. Jeszcze w ubiegłym roku śmialiśmy się z filmów w roli głównej z Willem Smithem, który zajadał się makaronem. Teraz, po obejrzeniu dzieła Sory, może dotrzeć do nas, jak w piorunującym tempie rozwijają się te technologie i co przyniesie niedaleka przyszłość.

Reklama

Sora od OpenAI tworzy fotorealistyczne filmy

— Dziś Sora staje się dostępna dla testerów "red team", w celu oceny krytycznych obszarów pod kątem szkód lub zagrożeń. Udzielamy również dostępu wielu artystom wizualnym, projektantom i filmowcom, aby uzyskać opinie na temat tego, jak ulepszyć model, aby był jak najbardziej pomocny dla kreatywnych profesjonalistów — czytamy w oświadczeniu firmy OpenAI.

OpenAI chwali się, że pomimo początku rozwoju modelu Sora, już teraz potrafi m.in. generować złożone sceny z wieloma postaciami lub obiektami, określonymi rodzajami ruchu i dokładnymi szczegółami dot. samego obiektu i tła. Co najważniejsze, model ma próbować zrozumieć wszystko to, czego oczekuje użytkownik i dostosowywać się do jego wymagań na podstawie podpowiedzi.

Zaskakująco szybki rozwój sztucznej inteligencji

Bardzo zaskakuje możliwość generowania przez model Sora filmów, których zachowane są prawa fizyki, warunki pogodowe czy oddziaływanie natury. Nowość od OpenAI może też ożywiać statyczne zdjęcia czy uzupełniać filmy o dodatkowe elementy, które mają fotorealistyczną jakość, o czym można przekonać się oglądając próbki możliwości Sora.

— Sora jest fundamentem dla przyszłych modeli, które będą potrafiły zrozumieć i symulować świat rzeczywisty, co naszym zdaniem będzie ważnym kamieniem milowym w osiągnięciu AGI (ogólnej/silnej sztucznej inteligencji) — przyznali twórcy modelu Sora.

Celem OpenAI jest stworzenie kompleksowego systemu sztucznej inteligencji, który będzie generował fotorealistyczną rzeczywistość dla milionów ludzi. Jednak najważniejsze jest, by służyła ludziom, a nie im zagrażała. Co ciekawe, naukowcy wskazują, że GPT-4 przewyższa 99 procent ludzi w testach twórczego myślenia Torrance’a, które stosuje się od 1958 roku w celach oceny kreatywności ludzi w różnych dziedzinach. Wyobraźmy sobie, co te systemy nam zaoferują za kilka lat.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sztuczna inteligencja | OpenAI
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy