Czy warto kupić Asus ROG Ally? Oto wady i zalety sprzętu
Przenośne konsole wróciły do łask, a Asus ROG Ally jest tego idealnym przykładem. Choć nie do końca mowa o typowej konsoli, bo to urządzenie z Windowsem, to i tak każdy fan gadżetów i przenośnego sprzętu powinien zwrócić na niego swoją uwagę. Szukacie argumentów za zakupem tego cudeńka? No to mamy dla was pięć - i to całkiem mocnych powodów. Nie zapomnieliśmy też o wadach.
Z reguły przenośne konsole kojarzą nam się z kultowym PSP czy sprzętem od Nintendo. Tak czy inaczej, mowa o hybrydowych urządzeniach, na których korzystało się z dedykowanych nośników lub dystrybucji cyfrowej danej platformy. Asus ROG Ally nie ma żadnej z wymienionych rzeczy. Sprzęt chodzi na Windowsie, a to oznacza, że można na nim zainstalować wszystko to, co na PC. Steam, GOG, platformy streamingowe, a nawet Photoshop czy cokolwiek innego, co akurat przyszło wam do głowy.
To ogromna zaleta, bo chcąc przenieść swoje pecetowe doświadczenie do realiów mobilnych nie musimy martwić się, że jakiegoś oprogramowania zabraknie. Teoretycznie, wszystkie gry z PC na Asusie ROG Ally uruchomimy. Kultura pracy może się oczywiście różnić (co wynika z różnic w technologii podzespołów i optymalizacji niektórych gier), ale ważne, że można.
Konkurent Steam Deck'a, jakim jest Asus ROG Ally zaproponował użytkownikom niezwykle mocną konfigurację. Chcąc przyciągnąć do siebie graczy i fanów najnowszych tytułów potrzebny jest w tym celu zapas RAM (16GB LPDDR5 on board w trybie dual-channel), procesor AMD Ryzen Z1 Extreme Processor i karta graficzna AMD Radeon Graphics (AMD RDNA). To jednak nie koniec.
Urządzenie zaopatrzone zostało też w dwa głośniki stereo (z obsługą wirtualnego dźwięku przestrzennego 5.1.2), jak i złącza: USB typu C, wyjście PCIe x8 (interfejs ROG XG Mobile) oraz 3,5 mm jack na słuchawki. Zamontowany dysk SSD ma pojemność 512 GB, co da się poszerzyć dzięki slotowi na karty pamięci. I jest to wskazane, bo po zainstalowaniu najnowszej odsłony Call of Duty i Red Dead Redemption 2 dysk zaczął prosić o pomoc. Podobnie będzie w przypadku zabawy z obróbką zdjęć czy filmów.
Specyfikacja jest mocna - tym bardziej że mowa o urządzeniu, które bez trudu wsadzimy do niewielkiej torby. Dużym plusem jest też świadomość, że odpalimy na niej każdy nowy tytuł. Z wyższymi lub niższymi ustawieniami graficznymi, ale odpalimy.
Mocniejszy i bardziej wszechstronny sprzęt Asusa dzieli od swojego konkurenta również waga. Co ciekawe, to właśnie ROG Ally jest urządzeniem lżejszym (608 g kontra 700 w przypadku Steam Deck'a). Dodatkowo posiada układ gałek analogowych wzorowanych na tych z kontrolerów do konsoli Xbox, podczas gdy Steam Deck ma równoległe ułożenie przycisków. Zaleta czy wada?