Facebook wprowadzi weryfikację wieku przy pomocy twarzy. Wszystko dla ochrony najmłodszych

Meta odpowiadająca za Facebooka zapowiedziała, że już niedługo do popularnej platformy społecznościowej zostanie dodana weryfikacja wieku. Pomoże w niej wizerunek, a konkretniej twarz użytkownika. Opcja ta ma uchronić najmłodszych posiadaczy kont przed korzystaniem z opcji zarezerwowanych dla dorosłych osób.

Sztuczna inteligencja powie Facebookowi, czy jesteśmy pełnoletni
Sztuczna inteligencja powie Facebookowi, czy jesteśmy pełnoletni123RF/PICSEL

Randkowanie nie dla dzieci

Świecić twarzą można w wielu sytuacjach — na przykład podczas odblokowywania smartfona czy w sytuacji, gdy zakładamy konto w internetowej usłudze przeznaczonej dla dorosłych. To właśnie ten drugi przykład odnosi się do nowego pomysłu Mety. Chodzi w nim o to, aby uniemożliwić najmłodszym użytkownikom korzystanie z usługi Facebook Dating dostępnej w aplikacji Facebook na urządzeniach mobilnych.

Facebook zamierza weryfikować wiek tych użytkowników, wobec których pojawią się podejrzenia odnośnie do ich pełnoletniości. Opcje będą dwie — jedna zakłada dość tradycyjną formę weryfikacji, jaką jest przesłanie skanu dowodu osobistego. Druga wykorzysta natomiast sztuczną inteligencję i technologię analizy twarzy. Okazuje się, że nasze oblicza są w stanie powiedzieć o wiele więcej, niż nam się wydawało.

Algorytm ustali wiek

W przypadku chęci weryfikacji przy pomocy swojej twarzy użytkownik będzie musiał nagrać krótkie wideo prezentujące swoją twarz. To zostanie z kolei udostępnione przez Metę zewnętrznej firmie Yoti, specjalizującej się w cyfrowej tożsamości, identyfikacji i wykorzystywaniu przy tym nowoczesnych narzędzi, jak np. sztuczna inteligencja badająca „sygnały” twarzy. W zasadzie identyczne rozwiązanie zostało przez Metę wdrożone nieco wcześniej w przypadku Instagrama. Na platformie zaczął obowiązywać limit wiekowy dla użytkowników, jednak nie decydował on o możliwości założenia konta, a o dostępności niektórych funkcji. W tym wypadku nagrania twarzy również trafiały do Yoti.

Co ciekawe, analiza przeprowadzana przez Yoti przy pomocy sztucznej inteligencji nie została pozbawiona błędów. Jak pokazują raporty, technologia nie radzi sobie zbyt idealnie w przypadku analizy twarzy kobiet, miewa również spore problemy z osobami posiadającymi ciemniejszą karnację.

Facebook kontra małoletni

Obydwie opcje, czyli weryfikacja przy pomocy dowodu oraz poprzez nagranie wideo, są z punktu widzenia Mety konieczne we właściwym działaniu aplikacji Facebook Dating. Ta nie zdobyła do tej pory zbyt dużej popularności, ale nie można ukryć stojącego za nią potencjału — przecież na Facebooku użytkowników nie brakuje.

Wysyłanie skanu swojego dokumentu tożsamości może budzić duże kontrowersje, jednak taka polityka jest stosowana w wielu miejscach i Facebook czy Instagram nie są w tym wypadku w żaden sposób wyjątkowe. Wystarczy wymienić np. firmy oferujące zakłady bukmacherskie, przedsiębiorstwa oferujące usługi finansowe (np. Revolut) czy też giełdy kryptowalut. 

„Drwale i inne opowieści Bieszczadu”: Dżygitówka, czyli kaskaderska jazda konnaPolsat Play