Google Translator obsługuje 110 nowych języków

Google Translator, czyli popularny internetowy tłumacz otrzymał ogromną aktualizację. Firma ogłosiła, że ich narzędzie do tłumaczenia zyskało możliwość tłumaczenia aż 110 nowych języków. To znacząco poszerza możliwości translatora.

Google Translator
Google TranslatorAvishek Das / Zuma Press / ForumAgencja FORUM

Nowa funkcja Google Translator

Jak tam wasza nauka języków obcych? Wiele osób w dobie aplikacji i internetu decyduje się na samodzielne poszerzenie umiejętności np. poprzez naukę języka. Ta jednak z reguły jest czasochłonna, wymagająca i demotywująca. Musimy mieć regularność i dużo silnej woli - stąd też często na próbach się kończy. Możliwe, że w niedalekiej przyszłości znajomość danego języka (w określonych sytuacjach) nie będzie wcale konieczna. Z pomocą przychodzi technologia.

Jednym z najbardziej znanych narzędzi do tłumaczenia jest Google Translator. Narzędzie od Google przez lata miało mieszane opinie, choćby wśród polskich użytkowników. Sytuacja zaczęła się jednak poprawiać, a my możemy śmiało stwierdzić, że działa to naprawdę nieźle. Teraz będzie jednak jeszcze lepiej, a to za sprawą ostatniej aktualizacji.

Firma Google poinformowała, że translator zyskał właśnie możliwość tłumaczenia aż 110 nowych języków. To potężna aktualizacja, która otwiera przed nami możliwość tworzenia prostych przekładów z wielu nowych języków, w tym wypadku głównie afrykańskich. Nie zabrakło również m.in. punjabi czy śląskiego.

Ambitne cele z językiem w tle

Oczywiście dodanie nowych języków było możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii. Nikt nie zarywał nocy tworząc przekłady ze słownikiem w ręku. Do tego celu Google wykorzystało sztuczną inteligencję. Opracowany model AI pozwolił skutecznie przygotować model tłumaczeniowy dla wielu nowych języków.

Co ciekawe, celem firmy jest takie dostosowanie modelu, aby bez trudu radził sobie z obsługą aż 1000 najpopularniejszych języków na świecie. To działa na wyobraźnię, bo (przynajmniej w teorii) zaopatrzeni w apkę moglibyśmy porozumieć się z prawie każdym człowiekiem na Ziemi.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Wielka Brytania. Jak wywabić dżdżownicę – zwariowany festiwal w KornwaliiDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas