Reklama

Ile kosztuje Internet Starlink od Elona Muska i czy Polaków na to stać?

Ile kosztuje Internet Starlink od Elona Muska? Dostępny jest już w 32 krajach, dlatego też nie powinno nikogo dziwić pytanie o cenę. Docelowo sieć ma obejmować zasięgiem cały świat. Projekt brzmi interesująco, ze względu na dostęp do sieci w miejscach, w których normalnie internet jest niedostępny. Mimo wszystko wiązać się to może z ogromnymi cenami. Czy Polaków stać na korzystanie ze Starlinka?

Od 2019 roku na orbicie krąży około 2300 satelitów Starlink - projektu Elona Muska oraz SpaceX. Na tym wizja firmy się nie kończy. Jeszcze rok temu był plan na udostępnienie 14 tysięcy satelitów, natomiast obecnie mówi się już o 42 tysiącach. 

Celem projektu jest dostarczenie Internetu we wszystkie regiony świata. Polacy również mają możliwość przejścia na tego typu łącze internetowe. 

Reklama

Zanim jednak podejmiemy decyzję o zmianie technologii warto wiedzieć, ile kosztuje Internet Starlink od Elona Muska. Tanio nie jest. 

Internet Starlink to sieć przesyłająca dane niczym światłowód. Różnica polega natomiast na przesyłaniu plików. W przypadku sieci światłowodowej potrzebny jest kabel. Starlink to szybkie łącze bezprzewodowe wykorzystujące satelity. 

Im więcej nadajników na orbicie, tym szybsze będzie przesyłanie danych. Aby korzystać z sieci, koniecznie będziemy musieli dokupić odbiornik, który łącząc się z satelitą, spełni funkcję routera.

Sama kwestia Internetu satelitarnego nie jest czymś nowym. Jednak projekt Elona Muska ma zalety, których nie posiadają konkurenci. Chodzi o to, że Starlink krąży na dużo niższym pułapie orbity niż inne satelity. Dzięki temu transfer danych będzie znacznie szybszy.

W związku ze stale poszerzającą się liczbą satelitów na orbicie kwestią miesięcy było udostępnienie Internetu Starlink w Polsce. Już od pewnego czasu sieć Elona Muska dostępna jest w naszym kraju i pojawiają się chętni na jej zakup. 

Klientami są również osoby z wielkich miast, których nie interesuje klasyczna, kablowa oferta. Wszystko przez brak dobrej oferty sieci naziemnej. Tylko czy Internet satelitarny jest dobrym rozwiązaniem?

Download Internetu Starlink wynosi średnio 130 Mb/s. Prędkość ta może być zmienna, w zależności od lokalizacji. Elon Musk potwierdzał również kilkukrotnie, że im więcej satelitów na orbicie, tym prędkość będzie wyższa.

Firma SpaceX już kilka miesięcy temu informowała o udostępnieniu Internetu Starlink w 32 krajach. Obecnie sieć satelitarna obejmuje większość Europy, USA, Kanadę, Brazylię, Chile czy południową Australię. Dlatego też już teraz Polacy mogą korzystać z oferty Elona Muska.

Oferta sieci Starlink w Polsce pojawiła się już w 2021 roku. Niestety z biegiem czasu podniesione zostały ceny sprzętu oraz wysyłki i obsługi. Na samym początku router kosztował 2269 zł, a wysyłka oraz obsługa 276 zł. Obecnie sprzęt kosztuje 2960 zł, a obsługa wynosi 400 zł. 

Należy do tego doliczyć miesięczną opłatę za dostęp. Abonament Starlink kosztuje niezmiennie 449 zł miesięcznie.

Internet Starlink nie jest siecią niezawodną, a wkrótce jej jakość może się stanowczo pogorszyć. Wszystko z powodu konfliktu pomiędzy SpaceX a operatorami sieci mobilnych 5G. Obie strony chcą korzystać z fal elektromagnetycznych wynoszących 12 GHz. To pasmo ma poprawić jakość sieci 5G, kosztem Internetu satelitarnego. Według SpaceX problem może być odczuwalny nawet u 77% klientów Internetu Starlink.

Zupełnie inaczej prezentują się symulacje ze strony firm oferujących zasięg 5G. Według ich analizy problem dotykać może wyłącznie 1% dostępnych terminali. 

SpaceX wnioskuje do Federalnej Komisji Łączności o zrobienie własnych testów. Jeśli wyniki będą zgodne z analizą Elona Muska, Komisja ma odrzucić wniosek naziemnej konkurencji.

***

Czytaj także:

Chińczycy testują przesyłanie energii z kosmosu. Na razie... na Ziemi

Korea Południowa podbija kosmos. Udany start pierwszej rakiety "domowej" produkcji

Czy Elon Musk zwariował? Chce być jak Noe i przenieść życie z Ziemi na Marsa

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Elon Musk | Starlink | SpaceX | internet w Polsce

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama