Ile watów powinna mieć ładowarka do telefonu? Moc ma znaczenie

Zanim kupisz ładowarkę do telefonu, sprawdź jaka będzie najlepsza dla twojego urządzenia. Wybór musi uwzględniać nie tylko rodzaj kabla, ale także parametry techniczne ładowarki do smartfona. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Jak dobrać ładowarkę do baterii telefonu?

Zasadniczo wyróżnia się trzy typy ładowarek do telefonu: 

  • sieciową, 
  • samochodową, 
  • indukcyjną. 

Kluczową kwestią rozstrzygającą o kompatybilności z danym urządzeniem mobilnym jest złącze. Na rynku znajdują się jeszcze telefony z "końcówką" micro USB, choć bardziej nowoczesnym jest złącze USB-C, które od 2024 roku będzie standardem w Unii Europejskiej.

To rozróżnienie nie jest jedynym kryterium, jak dobrać ładowarkę do baterii telefonu. Należy jeszcze zwrócić uwagę na napięcie ładowania oraz natężenie, których iloraz wyznacza moc wyrażoną w watach (W). Moc ładowarki powinna być równa lub wyższa niż dopuszczalna moc zasilania danego telefonu.

Reklama

Przy wyborze konkretnego modelu ładowarki sieciowej warto też pomyśleć o długości kabla oraz liczbie portów.

Standaryzacja systemów zasilania w różnych urządzeniach elektronicznych sprawia, że realne jest równoczesne ładowanie smartfonu, tabletu i czytnika e-booków.

Która ładowarka do telefonu szybko ładuje?

W pędzie codziennego życia szybkość ładowania telefonu staje się ważnym kryterium decyzyjnym przy jego zakupie. 

Producenci smartfonów prześcigają się w technologiach umożliwiających wyjątkowo szybki pobór energii ze źródła. Mowa przede wszystkim o standardzie QuickCharge marki Qualcomm oraz Power Delivery (PD).

O faktycznej efektywności ładowania decydują jednak tak naprawdę trzy czynniki: 

  • odpowiedni procesor w telefonie, 
  • kompatybilna z danym standardem ładowarka do telefonu 
  • sam kabel, który powinien obsługiwać na tyle wysokie natężenie, aby nie doszło do ograniczenia prędkości ładowania.

Odpowiedź na pytanie, która ładowarka szybko naładuje telefon, nie jest więc wcale oczywista. 

Podstawowy wariant 15 W oferuje szybkie ładowanie, ale warto pamiętać, że rzeczywista moc wynosi zwykle 80-90% nominalnej. 

Wprowadzenie na rynek ładowarki o mocy 25 W zostało zaanonsowane jako przejście do ery superszybkiego ładowania. Faktycznie, ten sam telefon po 30 minutach przy mocy 25 W może mieć kilka procent baterii więcej niż przy 15 W.

Warto podkreślić, że część ładowarek do telefonu ma zabezpieczenia chroniące baterię. W urządzeniu o mocy 45 W pierwsze pół godziny ładowania może więc być ekspresowo szybkie, ale ok. 60% tempo spowolni, aby ochronić układ zasilania. 

Przepłacanie i kupowanie zbyt silnej ładowarki nie zawsze musi więc oznaczać oszczędność czasu. Tym bardziej że w telefonach nieobsługujących szybkiego ładowania zbyt wysokie natężenie prądu negatywnie wpływa na żywotność baterii.

Czy można ładować telefon nieoryginalną ładowarką?

Każdy producent smarfonów oferuje dziś własne ładowarki przeznaczone do jego urządzeń. Niestety nie zawsze są one przystępne cenowo, co sprawia, że użytkownicy poszukują tańszej alternatywy. Powstaje pytanie, czy można ładować telefon nieoryginalną ładowarką w sposób efektywny i bezpieczny.

Opinie są zróżnicowane. Niektórzy eksperci przekonują, aby korzystać wyłącznie z oryginalnych urządzeń pod groźbą uszkodzenia baterii, a nawet jej wybuchu. 

Inni twierdzą, że marka ładowarki do telefonu nie jest istotna, o ile reprezentuje ona odpowiednią jakość i parametry techniczne. Dobre i efektywne ładowarki tymczasem można kupić znacznie taniej niż oryginalne.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ładowanie indukcyjne | ładowarka do telefonu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy