Iran zaprezentował Fattah. Swój pierwszy hipersoniczny pocisk balistyczny
Oficjalna państwowa agencja informacyjna IRNA ogłosiła, że Iran ujawnił "pierwszy wyprodukowany w kraju hipersoniczny pocisk balistyczny", który może się pochwalić zasięgiem 1400 km.
Zdaniem ekspertów wojskowych pociski hipersoniczne to broń, która zmieni globalny rozkład sił, bo z prędkością wielokrotnie przekraczającą prędkość dźwięku, opiera się wszystkim znanym i używanym obecnie systemom antyrakietowym. Pociskami tego typu dysponują już Stany Zjednoczone i Rosja, a najpewniej także Chiny, choć oficjalne nie mówią o swoich systemach, a w wyścigu zbrojeń bierze też udział Korea Północna, która miała przeprowadzić już 2 udane testy takich rozwiązań.
Teraz zaś podobne informacje docierają do nas z Iranu, który pokazał swój pocisk Fattah. Raport uzupełniły zdjęcia pocisku z ceremonii, w której uczestniczyli prezydent Ebrahim Rahisi i dowódcy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, a także informacje o tym, że nowy pocisk może celować w "zaawansowane systemy antyrakietowe wroga i stanowi duży skok pokoleniowy w dziedzinie pocisków rakietowych", bo jest w stanie ominąć nawet najbardziej zaawansowane systemy amerykańskie czy izraelską Żelazną Kopułę.