Iran zaprezentował Fattah. Swój pierwszy hipersoniczny pocisk balistyczny

Oficjalna państwowa agencja informacyjna IRNA ogłosiła, że ​​Iran ujawnił "pierwszy wyprodukowany w kraju hipersoniczny pocisk balistyczny", który może się pochwalić zasięgiem 1400 km.

Iran dołącza do wyścigu po broń hipersoniczną. Prezentuje pocisk Fattah
Iran dołącza do wyścigu po broń hipersoniczną. Prezentuje pocisk Fattah Hossein Zohrevand/Associated PressEast News

Zdaniem ekspertów wojskowych pociski hipersoniczne to broń, która zmieni globalny rozkład sił, bo z prędkością wielokrotnie przekraczającą prędkość dźwięku, opiera się wszystkim znanym i używanym obecnie systemom antyrakietowym. Pociskami tego typu dysponują już Stany Zjednoczone i Rosja, a najpewniej także Chiny, choć oficjalne nie mówią o swoich systemach, a w wyścigu zbrojeń bierze też udział Korea Północna, która miała przeprowadzić już 2 udane testy takich rozwiązań.

Iran dołącza do wyścigu po broń hipersoniczną

Teraz zaś podobne informacje docierają do nas z Iranu, który pokazał swój pocisk Fattah. Raport uzupełniły zdjęcia pocisku z ceremonii, w której uczestniczyli prezydent Ebrahim Rahisi i dowódcy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, a także informacje o tym, że nowy pocisk może celować w "zaawansowane systemy antyrakietowe wroga i stanowi duży skok pokoleniowy w dziedzinie pocisków rakietowych", bo jest w stanie ominąć nawet najbardziej zaawansowane systemy amerykańskie czy izraelską Żelazną Kopułę.

Precyzyjnie kierowany pocisk hipersoniczny Fattah ma zasięg 1400 km i jest w stanie przebić wszystkie tarcze obronne
mówił podczas ceremonii Amirali Hajizadeh, szef irańskich sił powietrznych, cytowany przez media państwowe.

Poza tym, dowiadujemy się tylko, że zasięg Fattah wynosi 1400 km, a jego maksymalna prędkość dobija do Mach 14, czyli 15 tys. km/h. Warto w tym miejscu dodać, że po raz pierwszy usłyszeliśmy o tym pocisku już w listopadzie ubiegłego roku, kiedy to dowódca Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) - w 2007 roku uznanego przez Stany Zjednoczone za organizację wspierającą terroryzm, a w 2019 roku za organizację terrorystyczną - twierdził, że Iran opracował broń hipersoniczną.

W maju tego roku usłyszeliśmy zaś o nowym pocisku, który dysponować ma zasięgiem na  2000 km, przeszedł wszystkie niezbędne testy i wkrótce zostanie ujawniony. Śmiało można zakładać, że choć specyfikacja Fattah nieco się różni od tych deklaracji, mowa o tym samym rozwiązaniu.

Tak czy inaczej, jest to poważny powód do niepokoju, bo eksperci - m.in. Mark Miley, jeden z czołowych generałów sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych i przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów - obawiają się tego irańskiego zbrojenia się i już w marcu przekonywali, że w ciągu kilku miesięcy kraj ten dysponować może bronią jądrową. A że mamy do czynienia z cichym sojusznikiem Rosji...

„Słodycze z łyżeczki”. Śródziemnomorski deser z tradycjamiAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas