Jak nagrać rozmowę telefoniczną i czy to legalne? Są granice
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Nagrywanie rozmów telefonicznych na smartfonie stało się dziś dostępne dla każdego. Jednak kwestia legalności takiego nagrywania wzbudza wiele pytań, szczególnie w kontekście ochrony prywatności i przepisów prawnych. Jak nagrać rozmowę telefoniczną i czy to jest zgodne prawem?
Spis treści:
Czy nagrywanie rozmowy telefonicznej jest legalne?
Zgodnie z przepisami, rozmowę można swobodnie zarejestrować tylko wtedy, gdy samemu jest się jej uczestnikiem. Niedozwolone jest natomiast nagrywanie osób, które nie mają o tym pojęcia i wtedy, gdy osoba nagrywająca nie bierze udziału w rozmowie. Jak interpretować każdą z tych okoliczności? Chodzi o kwestię poufności informacji poruszanych w dyskusji.
Jeśli nagrywasz rozmowę, w której także się wypowiadasz, nie ma ona charakteru poufnego. Wszelkie poruszane w jej trakcie tematy są jawne i można je rejestrować. Nagrać możesz też rozmowę mającą na celu wydobycie konkretnych informacji, które dla rozmówcy nie są tajemnicą. Oczywiście zawsze istnieje ryzyko posądzenia nagrywającego o naruszenie dóbr osobistych. Aby zabezpieczyć się przed takimi niespodziankami, warto zawsze poinformować rozmówcę o rejestracji konwersacji i uzyskać przynajmniej jego ustną zgodę. W przeciwnym razie grożą nawet konsekwencje karne.
Jak nagrać rozmowę telefoniczną na telefonie z Androidem?
Nagrywanie przez rejestrowanie ekranu
W telefonach z 9. wersją Androida można wykorzystać funkcję nagrywania ekranu, w której dostępne są takie opcje jak wyłączenie dźwięku, dźwięku multimediów czy dźwięki multimediów z mikrofonem. Ciebie będzie interesować ta ostatnia. Dzięki niej można nagrać rozmowę telefoniczną, ale także tę przeprowadzaną przez aplikację Messenger czy WhatsApp.
Skutkiem ubocznym tego rozwiązania jest jednoczesne rejestrowanie ekranu, więc zapis będzie dostępny w formacie wideo.
Nagrywanie rozmowy przez specjalne aplikacje na Androida
Dla Androida powstało wiele aplikacji do obsługi podstawowych funkcji telefonu. Dotyczy to również zapisywania połączeń telefonicznych.
Co ciekawe, można z góry ustawić nagrywanie rozmów dla wybranych pozycji z książki telefonicznej lub wręcz dla każdego kontaktu. Możesz też ustawić automatyczne nagrywanie połączeń z nieznanymi numerami. Nagrywanie połączeń w ten sposób jest jednak obsługiwane tylko na niektórych urządzeniach i przez wybranych operatorów. Ta funkcja jest niedostępna np. na telefonach Google Pixel.
Aby uruchomić rejestrowanie w aplikacji:
- uruchom aplikację Telefon,
- wykonaj pożądane połączenie,
- na ekranie połączenia wybierz opcję Nagrywaj.
Poza aplikacją systemową istnieje jednak szereg alternatyw, które dostępne są w sklepie Google Play. Brakuje im jednak do doskonałości ze względu na wzmożone przepisy prawa dotyczące ochrony danych osobowych. Może się okazać, że działanie aplikacji będzie wadliwe lub w ogóle niemożliwie - wiele zależy od konkretnego urządzenia.
Jeśli jednak często korzystasz z funkcji nagrywania rozmów telefonicznych, możesz wypróbować np. Talker ACR. To jeden z najpopularniejszych programów tego typu. Inna aplikacja to np. Nagrywanie rozmów.
Nagrywanie rozmów a marka telefonu
Jak nagrywać rozmowy telefoniczne na poszczególnych telefonach? Metody mogą się różnić w zależności od producenta urządzenia. W smartfonach Xiaomi starszej generacji wbudowano fabrycznie opcję nagrywania. Nowe modele są już jednak pozbawione tych ustawień. Domyślnej rejestracji nie przewiduje również Samsung.
Jak nagrać rozmowę telefoniczną na iPhone?
Co do zasady w systemie iOS nie ma możliwości nagrywania połączeń. Mimo to użytkownicy iPhone’ów mają kilka opcji, jeśli chcą zarejestrować rozmowę. Dużą popularnością w AppStore cieszą się takie aplikacje jak np. RecMyCalls. Dzięki nim można nagrywać połączenia, udostępniać rozmówcy pliki czy wyodrębniać transkrypcję. Warto zaznaczyć, że niektóre z funkcji aplikacji wymagają wniesienia opłaty.