WhatsApp

Czwartek, 12 października 2023 (10:27) Aktualizacja Czwartek, 12 października 2023 (11:27)
WhatsApp to aplikacja, która umożliwia użytkownikom wysyłanie wiadomości tekstowych, głosowych oraz wideo. Jest jednym z najpopularniejszych komunikatorów na świecie. WhatsApp działa na różnych platformach i urządzeniach mobilnych. Umożliwia prowadzenie rozmów indywidualnych oraz grupowych, a także przesyłanie zdjęć, filmów i dokumentów. Dzięki szyfrowaniu end-to-end, rozmowy są bezpieczne i chronione przed dostępem osób trzecich.
WhatsApp - najważniejsze informacje
Instalacja WhatsApp na telefonie jest bardzo prosta. Podobnie jak konfiguracja i korzystanie z najważniejszych funkcji. /123RF/PICSEL

WhatsApp - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rodzaj/Typ:

  aplikacja

 • Rok uruchomienia produkcji:

  2009

 • System operacyjny:

 • Opłata:

  Nie

 • Rejestracja:

  Tak

Co to jest WhatsApp?

WhatsApp to aplikacja stworzona przez Jana Kouma i Briana Actona, którzy wcześniej pracowali w Yahoo. Początkowo narzędzie miało monitorować status kontaktów w książce telefonicznej smartfona. Z czasem rozszerzono funkcję aplikacji o możliwość komunikacji.

Kilka miesięcy później udostępniono następną wersję – WhatsApp 2.0 z ulepszonym interfejsem do wymiany wiadomości. Dzięki temu liczba użytkowników szybko wzrosła do 250 tysięcy zarejestrowanych kont. 

Z początku aplikacja była dostępna tylko dla właścicieli iPhone'ów, natomiast w sierpniu 2010 wypuszczono oprogramowanie dla telefonów z Androidem.

Wraz z rozwojem, aplikacja zyskiwała na popularności. W 2014 roku WhatsApp został przejęty przez Facebook/Meta za kwotę 19 milionów dolarów. Na rynku pojawiały się również konkurencyjne komunikatory, takie jak Telegram czy Signal.

Na przestrzeni lat niezbędne było wprowadzenie zmian dla bezpieczeństwa użytkowników. Pojawiały się doniesienia o programach umożliwiających włamanie się na konto i odczytanie korespondencji. Dlatego wprowadzono status wiadomości. Dzięki temu użytkownik mógł sam zweryfikować, czy informacja dotarła i czy została odczytana. 

W aplikacji WhatsApp jest zarejestrowanych 2 miliardy osób w ponad 180 krajach (2023 rok). Każdego miesiąca notuje ona 800 mln aktywnych użytkowników. WhatsApp jest wykorzystywany zarówno w komunikacji prywatnej, jak i w biznesie. Ogromna popularność aplikacji wynika z faktu, że jest ona łatwo dostępna i ciągle podlega rozwojowi. 

Co oferuje WhatsApp?

W podstawowej wersji aplikacja jest darmowa i dostępna dla każdego użytkownika telefonu z oprogramowaniem iOS, Android i Linux KaiOS.

Natomiast istnieje również rodzaj tego komunikatora stworzony specjalnie dla firm. WhatsApp Business to aplikacja dostępna do bezpłatnego pobrania. Dzięki niej użytkownik może za darmo stworzyć profil firmy i kontaktować się z klientami.

Uwagę zwracają płatne funkcje w aplikacji WhatsApp Business. Wersja premium umożliwia stworzenie strony internetowej, która zwiększa widoczność marki. Dzięki temu firma ma szanse na pozyskanie nowych klientów. Ponadto wśród płatnych funkcji aplikacji znajduje się także możliwość przypisania jednego konta do nawet 10 urządzeń. W efekcie kontakt z klientem jest płynny.

WhatsApp Premium jest dostępny z 30-dniowym bezpłatnym okresie próbnym, dzięki czemu klient ma szans przekonać się sam, czy aplikacja zaspokaja jego potrzeby. Następnie korzystanie z dodatkowych funkcji jest możliwe dzięki płatnej subskrypcji. Takie narzędzie biznesowe pozwala na usprawnienie kontaktu z klientami i zwiększenie widoczności firmy.  

Użytkownik może połączyć aplikację WhatsApp z Meta Business Suite i w jednym miejscu prowadzić kampanie reklamowe nie tylko na 
komunikatorze, ale również na innych platformach należących do Meta.

WhatsApp - Wiadomości