Jak zastrzec numer PESEL? Zrobisz to w aplikacji mObywatel

Do popularnej aplikacji mObywatel trafiła wyczekiwana funkcja. Wreszcie znalazła się tam natywna możliwość zastrzeżenia numeru PESEL. Skorzystać z niej może każda osoba, która ma aplikację, a sama usługa jest darmowa. Jest jednak pewien haczyk, o którym warto pamiętać.

mObywatel
mObywatelmateriały prasowe

Zastrzeż numer PESEL w aplikacji

Na kanwie ostatnich wydarzeń (m.in. wycieku danych z firmy ALAB) Polacy zaczęli masowo zastrzegać swoje numery PESEL. To sposób na ochronę danych osobowych, dzięki któremu możemy zabezpieczyć się przed wykorzystaniem ich w niecnych celach. Dla przykładu, w ten sposób można uchronić siebie przed konsekwencjami np. zaciągniętej chwilówki przez osobę trzecią, podszywania się pod nas i nie tylko. Od jakiegoś czasu dostępne jest łatwe zastrzeganie numeru PESEL, co można było dokonać online, lub w placówce urzędu gminy.

Teraz zastrzeganie numeru PESEL jest jeszcze łatwiejsze. Wszystko dzięki nowej funkcji aplikacji mObywatel. Od teraz, aby zastrzec numer PESEL, wystarczy skorzystać ze stosownej opcji w programie mobilnym. Jest to rozwinięcie dotychczas istniejącej usługi, która bardzo ułatwia cały proces.

Jak zastrzec numer PESEL w aplikacji?

Cała procedura jest prosta, szybka i co najważniejsze darmowa. W celu zastrzeżenia numeru PESEL w mObywatelu potrzebujemy oczywiście aplikację. Zalogujemy się do niej np. przy pomocy profilu zaufanego, lub korzystając z logowania systemem bankowym. Po uruchomieniu programu ukaże nam się menu główne. Tam znajdziemy kilka kafelków, w tym ten oznaczony jako Zastrzeż PESEL w kategorii Usługi.

Zostanie nam wyświetlonych kilka plansz informujących o działaniu usługi. Na koniec zostaniemy przeniesieni do właściwego menu, w którym główną opcją stanowi zastrzeganie numeru PESEL. Poza tym możemy skorzystać z funkcji Kto sprawdzał Twój PESEL oraz Twoje zmiany. W przypadku jakichś działań związanych z naszym PESEL-em powinny one zostać odnotowane w tym właśnie miejscu.

Zastrzeż numer PESEL w mObywatelu.
Zastrzeż numer PESEL w mObywatelu.gov.plmateriał zewnętrzny

Obecnie w aplikacji możemy zastrzec PESEL, cofnąć jego zastrzeżenie, sprawdzić historię zmian i dowiedzieć się, kto i kiedy sprawdzał nasz numer PESEL. Sama usługa jest dostępna w aplikacji mObywatel, ale zastrzec PESEL można też na stronie internetowej mObywatela, jak i w urzędzie, udając się tam osobiście.

Funkcja działa, ale jest niekompletna

Możliwość zastrzeżenia numeru PESEL to przydatna rzecz, dzięki której uchronimy się przed nieautoryzowanym użyciem tej informacji osobistej. Sposobów jej wykorzystania jest sporo, ale wszystkie wyrządzą nam krzywdę - na przykład finansową. Okazuje się jednak, że choć usługa jest teraz dostępna, to... Niekoniecznie jest ona w pełni użyteczna.

Chodzi bowiem o obowiązek weryfikowania zastrzeżenia numeru PESEL przez usługodawców, który dopiero zostanie nałożony przez ustawodawcę. Ten wejdzie w życie dopiero 1 czerwca 2024 roku. Oznacza to, że do tego czasu instytucje nie mają obowiązku sprawdzać, czy numer PESEL jest zastrzeżony.

Suplementy nie podlegają żadnej kontroli. Łykamy je na potęgęINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas