Jak zrobić zdjęcie zorzy polarnej telefonem? 6 ważnych ustawień

Oprac.: Marcin Szałaj

Zorze polarne fascynują ludzkość niemal od zawsze. Jak uwiecznić ją na zdjęciu wykonanym aparatem w telefonie?
Zorze polarne fascynują ludzkość niemal od zawsze. Jak uwiecznić ją na zdjęciu wykonanym aparatem w telefonie?123RF/PICSEL

Jak zrobić dobre zdjęcie zorzy polarnej telefonem?

  1. ISO -  w fotografii cyfrowej to ustawienie określa czułość sensorów aparatu na światło. Im niższa wartość, tym mniejsza wrażliwość czujników. Optymalna wartość przy fotografowaniu zorzy polarnej zależy od jej jasności i rozmiarów. Zaleca się ustawienie ISO=1600 i stopniowe zmniejszanie aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu (za kołem podbiegunowym to często 1000, a nawet mniej, ale zorze widoczne w Polsce zazwyczaj nie są tak jasne i spektakularne). 
  2. Przysłona - ustawienie pozwalające kontrolować wysunięcie elementów ograniczających średnicę obiektywu. Wartości przysłony określa się jako stosunek średnicy przysłony do długości ogniskowej obiektywu. Nie wchodząc w dalsze szczegóły, do fotografowania w warunkach słabego oświetlenia potrzebna jest najniższa możliwa wartość ƒ (w interfejsie telefonu zwykle F) - najlepiej poniżej 3.5 a idealnie 2.8 i mniej. Nie wszystkie aparaty w telefonach pozwalają na takie ustawienie, niektóre nie pokazują też konkretnych wartości. Wtedy najlepiej przeciągnąć palcem maksymalnie w lewo (lub w dół).
  3. Fokus - w idealnej sytuacji aparat umożliwia ręczne ustawienie ostrości obrazu, czyli w praktyce zogniskowania obiektywu. Wartość optymalna dla nieba nocą, także zorzy polarnej jest oznaczana symbolem nieskończoności - ∞. Nawet jeśli w twoim modelu nie ma takich ustawień, nie jest to wielki powód do zmartwienia. Zwykle odpowiednią ostrość uda się uzyskać po chwili eksperymentowania z fokusem ustawianym automatycznie po dotknięciu danego punktu na ekranie telefonu.
  4. Czas naświetlania - to zdecydowanie większy kłopot, który wciąż dotyczy większości smartfonów. Modele pozwalające na ustawienie dłuższego czasu naświetlania można policzyć na palcach dwóch rąk (no może czterech). Problem można jednak stosunkowo łatwo obejść, instalując jedną z zewnętrznych aplikacji do robienia zdjęć (pobieranych z Google Play czy App Store) – wiele z nich pozwala na wydłużenie czasu naświetlania przez aparat zamontowany w telefonie. Idealna wartość, podobnie jak w przypadku ISO, zależy w dużym stopniu od intensywności zorzy. Można przyjąć, że optymalne będzie 15 sekund, ale spokojnie można wydłużyć ten czas i porównać efekty. Nie ma jednak co przesadzać – zorza nieustannie pozostaje w ruchu, nierzadko całkiem żwawym.
  5. Balans bieli - ustawienie tzw. temperatury barwowej mierzonej w kelwinach (K). Przy fotografowaniu zorzy polarnej najlepiej sprawdzają się wartości z zakresu 3000-5000 K, zwykle ok. 3500 K.
  6. Opóźnienie migawki - często pomijany (mało brakowało, żeby również tutaj), ale bardzo ważny punkt, na który zwrócili uwagę autorzy bloga "Kat and Rob". Artykuł dotyczył co prawda zdjęć robionych zwykłym aparatem, jednak o ile nie robimy zdjęć z użyciem pilota, warto ustawić 2- lub 3-sekundowe opóźnienie, aby wyeliminować ewentualne wibracje wywołane naciśnięciem spustu (przycisku "Zrób zdjęcie"). 

Kiedy obserwować zorzę polarną?

Jakiego koloru jest zorza polarna?

"Wydarzenia": W Katowicach jest testowany autonomiczny autobusPolsat NewsPolsat News