Jaki kabel USB wybrać do ładowania telefonu?

Każdy korzysta z kabla USB niemal codziennie ładując nim smartfon. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego kabla do ładowania telefonu? Przede wszystkim pamiętaj o standardzie USB i typie złącza.

Co to jest kabel USB?

Kabel USB stał się już przedmiotem codziennego użytku. Wykorzystywany jest w domu, w pracy czy w samochodzie - w ostatnich latach najczęściej do ładowania urządzeń elektronicznych.  

Kabel USB powstał w 1996 roku i miał na celu ujednolicenie złącz peryferii komputerowych. Możemy nim podłączyć drukarkę, klawiaturę czy mysz do komputera. Ułatwia również przesyłanie danych z rozmaitych urządzeń - telefonu, dysku zewnętrznego czy pendrive'a.

USB zostało opracowane przez Microsoft, Intel, IBM, DEC oraz Compaq. Standard został wprowadzony w komputerach z systemem Windows, Mac, Linux oraz w systemie BSD.

Reklama

Jak działa kabel USB?

Kabel USB posiada w sobie przewody uziemienia, odbioru danych, przesyłania danych oraz napięcia. Im nowszy model kabla USB (3.0, USB-C), tym więcej przewodów posiadaWyróżniamy też trzy tryby wymiany informacji między urządzeniami wykorzystującymi USB. 

Tryb izochroniczny przesyła dane do urządzenia w czasie rzeczywistym. Najczęściej chodzi tutaj o przesyłanie dźwięku w słuchawkach lub głośnikach albo odbiór nagrania wideo między kamerką, a komputerem. 

Tryb przerwaniowy jest trybem przesyłania danych w niewielkich ilościach. Wykorzystywany jest głównie przy myszkach i klawiaturach. 

Ostatnim trybem jest tryb masowy, który polega na ciągłym przesyłaniu danych o dużej wielkości do urządzenia końcowego. Najczęściej tryb masowy wykorzystuje się przy korzystaniu z drukarki czy skanera. 

Jakie są rodzaje kabli USB według typu złącza?

Rodzaje kabli USB dzielimy według typu złącza oraz standardu przesyłania danych. 

Typu złącza poznamy po końcówce kabla USB: 

  • USB-A (płaskie) - wykorzystywane w komputerach czy telewizorach
  • USB-B (kwadratowe) - wykorzystywane w urządzeniach peryferyjnych, np. drukarkach czy skanerach. 
  • USB-C - obecnie najpopularniejszy typ kabla USB. Wtyczka jest cieńsza, krótsza i symetryczna, co niweluje możliwość uszkodzenia wejścia w telefonie. 

Kabel USB-C jest tak popularny, że już w niedalekiej przyszłości nawet Apple będzie zmuszony przejść na ten standard. Obecnie iPhone'y wykorzystują własny standard - Lightning. Jest symetryczny i niewielki niczym USB-C, ale nie da się z niego korzystać na innych urządzeniach niż iPhone, iPad czy MacBook. 

Dawniej telefony komórkowe posiadały też wejścia mini USB oraz micro USB. Kabel mini USB nadal wykorzystywany jest do aparatów czy kas fiskalnych. Micro USB natomiast wciąż znajdziemy przy starszych modelach smartfonów czy tabletów. Dodatkowo micro USB może się nam przydać do ładowania kontrolerów do konsoli. 

Rodzaje kabli USB według standardu przesyłania danych

Pierwsze kable USB z 1996 roku pozwalały przesyłać dane z prędkością 1,5 Mb/s. Na szczęście szybko zostały one zmodyfikowane i już w 1998 roku pojawił się standard USB 1.1, posiadający przepustowość do 12 Mb/s. 

Dwa lata później wydano na rynek USB 2.0, zwane również jako Hi-Speed. Wszystko dzięki temu, iż jego prędkość zapisu osiągała 60 Mb/s. Do dzisiaj standard ten jest wykorzystywany w komputerach czy urządzeniach peryferyjnych. 

Ogromna zmiana miała miejsce w 2008 roku, kiedy to powstał nowy typ kabla - USB 3.0. Jego przepustowość wynosi do 5 Gb/s, a do tego pozwala jednocześnie wysyłać i odbierać dane. Pomimo nowszej wersji, kable USB 3.0 są kompatybilne ze starszym modelem, aczkolwiek w takich sytuacjach nie są w stanie korzystać z pełnego swojego potencjału. 

Ostatnią modyfikacją w przesyłaniu danych był kabel USB 3.1 Super Speed+ (2013 rok). Udoskonalono przesył osiągając na nim prędkość 10 Gb/s. Poza prędkością wiele się nie zmieniło, gdyż w tych kablach również wprowadzono kompatybilność z poprzednimi modelami. 

Jaki kabel USB wybrać do ładowania telefonu?

Przy wyborze idealnego kabla USB do ładowania telefonu musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Nie wszystkie kable są takie same. Istnieją modele typowo pod szybkie ładowanie, inne koncentrują się na ładowaniu z funkcją przesyłania danych.

W trakcie zakupów musimy zwrócić uwagę na: 

  • długość kabla (1-2 metry), 
  • szybkość ładowania, 
  • szybkość przesyłania danych 
  • jakość materiału, z którego kabel USB został wykonany. 

Kabel USB do ładowania telefonu. Napięcie i natężenie

Przy zakupie kabla USB na jego opakowaniu należy zwrócić uwagę na napięcie i natężenie. Jest to ważna wiadomość, gdyż od niej zależy prędkość ładowania smartfonu. Najczęściej ładowarki posiadają napięcie 5 V oraz natężenie 1 A. Jeśli chcesz, żeby telefon ładował szybko, zwrócić uwagę na kabel określany jako Quick Charge (przenosi większe napięcie i natężenie).

Zdarzyć się może, że pomimo odpowiednich parametrów napięcia i natężenia, telefon nie ładuje się szybciej. Wtedy problem może leżeć po stronie ładowarki. Bez dobrych parametrów mocy kostki (15W, 25W, 45W albo więcej), kabel nie osiągnie lepszych wyników.

***

Czytaj także:

Czy warto kupić telewizor Smart TV? 5 rzeczy, których nie powie sprzedawca

Jak połączyć kilka filmów w jeden? Najlepsze aplikacje do montażu

Telefony z Androidem narażone na ataki - wyciekły klucze bezpieczeństwa największych producentów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: USB | ładowarka do telefonu | kabel | ładowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama