Dlaczego nie mogę zrobić aktualizacji Androida? Powód jest prozaiczny
Aktualizacja Androida to podstawa sprawnego działania w tym systemie każdego smartfona czy tabletu. Czasem są jednak problemy, a Android nie chce się zaktualizować. Urządzenie może też wyświetlać komunikaty o braku wymaganej ilości miejsca. W jaki sposób można wymusić aktualizację systemu na telefonie?
Spis treści:
- Po co aktualizować system Android i aplikacje?
- Jak zmienić wersję Androida na nowszą?
- Aktualizacja systemu Android na telefonie
- Aktualizacja przez sterowniki na stronie producenta
- Aktualizacja systemu przez flashowanie
- Zmiana wersji Androida na nowszą na starszych urządzeniach
- Jak wymusić aktualizację Androida?
Po co aktualizować system Android i aplikacje?
Telefon z Androidem wymusza aktualizacje aplikacji przynajmniej raz w ciągu tygodnia. Niektórzy wciąż się zastanawiają nad tym, czy tak częste aktualizacje telefonu mają sens. Zdecydowanie nie zaleca się rezygnować z uaktualnień oprogramowania i aplikacji ze względu na bezpieczeństwo ich użytkowania.
Każda aktualizacja naprawia błędy, łatając luki w oprogramowaniu i nierzadko wprowadza nowe funkcjonalności. Zajmuje jednak pamięć telefonu, dlatego wiele osób rezygnuje z regularnych aktualizacji.
Tymczasem każda nowa wersja Androida wprowadza lepsze rozwiązania w obszarze zabezpieczeń przed złośliwym oprogramowaniem, co wyklucza potrzebę stosowania programów antywirusowych na urządzenia mobilne.
Jak zmienić wersję Androida na nowszą?
Jeśli telefon komórkowy czy tablet mają już kilka lat, a oprogramowanie straciło dotychczasowe wsparcie, często kupuje się nowe urządzenie. Chociaż istnieją skuteczne sposoby na to, by stary telefon znów działał jak dawniej. Jak zmienić wersję Androida na nowszą?
Jest kilka sposobów, by to zrobić, w zależności od rodzaju oprogramowania i czasu użytkowania urządzenia mobilnego.
Aktualizacja systemu Android na telefonie
Aktualizacja systemu Android na telefonie to najprostsza opcja zmiany wersji na nowszą, ale dotyczy tych urządzeń, na których system wciąż ma wsparcie.
Aby ręcznie sprawdzić dostępne aktualizacje w ustawieniach telefonu, wystarczy wybrać kolejno: "Ustawienia" - "System" - "Aktualizacje". Trzeba tylko połączyć się z siecią Wi-Fi, mieć naładowany telefon i po 30 minutach system będzie odświeżony.
Aktualizacja przez sterowniki na stronie producenta
Niektórzy producenci telefonów komórkowych umieszczają na swojej stronie sterowniki lub oprogramowanie własne, za pomocą którego można zaktualizować system operacyjny.
Aby zaktualizować system w ten sposób, trzeba podłączyć telefon do komputera kablem USB i postępować zgodnie z instrukcją zamieszczoną na stronie internetowej. Warto jednak zachować ostrożność, bo może się okazać, że z telefonu znikną niektóre aplikacje.
Aktualizacja systemu przez flashowanie
Ten sposób aktualizacji Androida jest ryzykowny i wymaga podłączenia urządzenia mobilnego do komputera. Polega na instalowaniu oprogramowania na komputerze (często są to aplikacje, które udostępniają producenci smartfonów).
Po połączeniu telefonu i komputera trzeba zainstalować program, a następnie przejść w tryb bootloadera i wykonywać polecenia krok po kroku. Może się okazać, że instalowane oprogramowanie i system nie są kompatybilne z konkretnym modelem urządzenia z Androidem.
Zmiana wersji Androida na nowszą na starszych urządzeniach
Czy można zmienić wersję Androida na nowszą na kilkuletnich urządzeniach? Można. Wystarczy znaleźć w sieci wersję odzyskiwania systemu Android, połączyć telefon lub tablet z komputerem i pobrać aktualizację oprogramowania. Trzeba uważać, by była kompatybilna z modelem urządzenia, w tym jego marką i typem.
Jak wymusić aktualizację Androida?
Aby wymusić aktualizację Androida, trzeba wejść w ustawienia urządzenia, wybrać opcję "System", a następnie "Sprawdź dostępne aktualizacje". Jeśli nie będzie najnowszej wersji do pobrania, można skorzystać z ww. sposobów, chociaż w przypadku nowych urządzeń zalecana jest cierpliwość.
Jeśli aktualizacja systemu Android nie powiodła się mimo wykorzystania wymienionych sposobów, jedyną opcją aktualizacji jest rootowanie. Ten sposób ma jednak swoje konsekwencje - telefon traci gwarancję producenta. Dodatkowo wszystkie zainstalowane na nim dane i aplikacje w trakcie rootowania zostaną usunięte.