Katastrofalne uszkodzenia rosyjskiego okrętu. Ukraińcy dumni

W mediach społecznościowych pojawiły się najnowsze zdjęcia rosyjskiej korwety projektu 22800 "Askold", która została zaatakowana pociskami StormShadow/SCALP przez Siły Zbrojne Ukrainy.

W mediach społecznościowych pojawiły się najnowsze zdjęcia rosyjskiej korwety projektu 22800 "Askold", która została zaatakowana pociskami StormShadow/SCALP przez Siły Zbrojne Ukrainy.
Katastrofalne uszkodzenia rosyjskiego okrętu projektu 22800 "Askold" /@G_Yakovleff /Twitter

Siły Zbrojne Ukrainy mają na swoim koncie kolejny spektakularny sukces. Tym razem udało się zniszczyć najnowszy rosyjski okręt projektu 22800 "Askold", który miał wejść do służby jeszcze w tym roku. Jego zniszczenie było niezwykle ważne dla Ukrainy, ponieważ miał on służyć do przeprowadzania ataków rakietowych pociskami Kalibr i Onyks na ukraińską infrastrukturę krytyczną.

W mediach społecznościowych pojawiły się najnowsze zdjęcia i filmy rosyjskiej korwety. Zostały one wykonane dziś (06.11) i ukazują katastrofalne zniszczenia dokonane przez dwa lub trzy pociski StormShadow/SCALP w okręcie. Na filmie można zobaczyć sam moment uderzenia pocisków w rosyjski okręt. Pierwszy pocisk uderzył w lewą burtę, a kolejny w część środkową, gdzie znajduje się wieża z radarami.

Reklama

Okręt 22800 "Askold" zagrażał Ukrainie

Doszło do trzech eksplozji, z czego dwie ostatnie były tak potężne, że nad okrętem i stocznią pojawiły się olbrzymie kule ognia. Prawdopodobnie na pokładzie okrętu znajdowały się pociski manewrujące Kalibr, które wybuchły tuż po penetracji wnętrza okrętu przez używane przez Ukraińców pociski StormShadow/SCALP.

Można śmiało powiedzieć, że okręt już nie nadaje się nie tylko do służby, ale również nie ma możliwości jego odbudowy, ponieważ duża część kadłuba została rozerwana na strzępy. Okręt zostanie przerobiony na żyletki. Do zniszczenia rosyjskiej jednostki wykorzystano samoloty Su-24, które zostały przystosowane do transportu brytyjskich i francuskich pocisków manewrujących.

Ukraińcy wyeliminowali kolejny rosyjski okręt

— Chciałbym jeszcze raz podziękować pilotom lotnictwa taktycznego Sił Powietrznych za udane ataki rakietami manewrującymi na infrastrukturę zakładów stoczniowych >>Zaliw<< w Kerczu, gdzie stacjonował jeden z najnowocześniejszych okrętów Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej, który może być uzbrojony w rakiety manewrujące Kalibr — napisał Mykoła Ołeszczuk, szef Ukraińskich Sił Powietrznych.

Uzbrojenie okrętu projektu 22800 "Askold"

Głównym uzbrojeniem okrętów projektu 22800 Karakurt jest ośmiokomorowa uniwersalna pionowa wyrzutnia 3S-14 systemu UKSK dla pocisków manewrujących Kalibr-NK i P-800 Oniks. Jednostki dysponują pojedynczą armatą morską 76,2 mm AK-176MA, dwoma karabinami maszynowymi 12,7 mm Kord,  dwiema podwójnymi 30-mm armatami AK-630M, ośmioma przenośnymi przeciwlotniczymi zestawami rakietowymi Igła-S i dwoma artyleryjsko-rakietowymi zestawami przeciwlotniczymi Pancyr-ME.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: okręt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy