Kolejna próba Starshipa może być spektakularna. Plany SpaceX ujawnia NASA

Starship wkrótce znowu odbędzie próbny lot i będzie to już trzecie podejście SpaceX do wysłania statku w kosmos. Nadchodząca misja może być bardzo spektakularna i rąbka tajemnicy na ten temat uchyliła NASA. Kolejna próba Starshipa może objąć test tankowania, co jednak nie będzie prostym zadaniem.

SpaceX do tej pory podjęło się dwóch prób umieszczenia Starshipa w kosmosie. Pierwsza odbyła się w kwietniu i zakończyła się spektakularną eksplozją. Drugą przeprowadzono w listopadzie i ma ona na koncie więcej sukcesów. Przed nami trzeci test, który odbędzie się za jakiś czas i może być to znacznie bardziej złożona misja od poprzednich.

Reklama

Rąbka tajemnicy uchyla NASA

Jak dobrze wiemy Starship jest bardzo ważnym projektem dla NASA, bo wybrano go w roli lądownika księżycowego dla misji Artemis. Niedawno było głośno o tym, że lądowanie ludzi na Srebrnym Globie może się opóźnić i powodem są przeciągające się prace nad statkiem SpaceX. Tam wspomniano m.in. o procesie tankowania statku na orbicie, co będzie wymagane po opuszczeniu Ziemi.

Lakieshy Hawkins, zastępczyni administratora w biurze programu Moon to Mars na jednym ze slajdów z prezentacji zamieściła informację o trzeciej próbie Starshipa oraz demonstracji tankowania paliwa. NASA jednak stara się tego szeroko nie komentować i twierdzi, że "nie podjęto żadnych ostatecznych decyzji".

Tankowanie statku Starship na orbicie będzie złożoną misją

Jak ma wyglądać tankowanie statku Starship? To złożona misja i trochę trudno uwierzyć w to, że SpaceX będzie mogło ją przeprowadzić już przy okazji najbliższego lotu rakiety. To trudny proces, który firma niegdyś pokazywała na własnych wizualizacjach.

W dużym skrócie ma to wyglądać w następujący sposób. Starship zostaje wystrzelony na orbitę okołoziemską z użyciem pierwszego stopnia Super Heavy. Następnie w podobny sposób zostaje wysłana tam kosmiczna cysterna i paliwo z niej transferowane jest do statku. Cały proces ma odbywać się na orbicie.

SpaceX prędko nie wystrzeli rakiety

Elon Musk jakiś czas temu stwierdził, że SpaceX może być gotowe do ponownego wystrzelenia Starshipa nawet jeszcze w tym miesiącu. Zapały założyciela SpaceX pewnie jednak ostudzą FAA i inne organizacje, które wydadzą zgodę na start. Historia pokazuje, że ten proces lubi przeciągać się w czasie i wpływa to negatywnie na kolejne misje ogromnej rakiety.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | rakiety | SpaceX | NASA | Starship | tankowanie | Artemis | Elon Musk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy