Korporacyjny rollercoaster. Intel najpierw zwalniał, teraz zatrudnia... w Polsce
Jak informuje trojmiasto.pl, światowy gigant planuje zwiększyć zatrudnienie w swoim gdańskim oddziale, który liczy obecnie blisko cztery tysiące osób. Już niedługo liczba ta może zostać powiększona o kolejne dwa tysiące osób.
Firmy technologiczne przyzwyczaiły nas w ostatnim czasie do masowych zwolnień, które oficjalnie argumentuje się "globalną recesją wynikającą z inflacji" czy "spadkiem przychodów z reklam". Wystarczy przypomnieć dane layoffs.fyi z czerwca tego roku, z których wynikało, że w ciągu pięciu pierwszych miesięcy 2023 roku, pracę u technologicznych gigantów, jak Google, Microsoft, Amazon czy Meta, straciło ponad 200 tys. osób.
Intel zwiększa zatrudnienie w Polsce
Jednym ze "zwalniających" był też Intel, ale jak się okazuje plany redukcji zatrudnienia nie dotyczą Polski, bo gdański oddział firmy ma być niedługo znacznie liczniejszy niż obecnie. Nie bez znaczenia jest tu z pewnością fakt, że Rada Ministrów przyjęła 14 listopada projekt, który pozwoli wypłacić 1,5 mld dol. na budowę fabryki półprzewodników pod Wrocławiem - Intel zainwestuje z kolei w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników w Miękini, bo o nim właśnie mowa, blisko 4,6 mld dolarów.
Centrum firmy w Gdańsku, które jest drugim po USA największym tego typu ośrodkiem Intel na świecie i zatrudnia cztery tysiące osób, będąc zaangażowanym w dostarczanie rozwiązań dla szybko rozwijających się dziedzin technologii, jak chmura, centra danych, pamięć, sztuczna inteligencja, grafika, łączność, audio i rozwiązania programowalne, będzie ściśle współpracowało z tą fabryką półprzewodników.
W tym roku jego dział badawczo-rozwojowy zyskał dwa nowe budynki, tj. IGK6 mieszczący m.in. laboratorium audio o łącznej powierzchni 800 metrów kwadratowych oraz IGK7 z laboratorium graficznym.
Teraz zaś dowiadujemy się, że w najbliższej przyszłości liczba pracowników gdańskiej placówki może powiększyć się o kolejne dwa tysiące osób. Jak wyjaśnia Ryszard Dyrga, general manager Intela w Polsce, cytowany przez trojmiasto.pl, "nie można wykluczyć, że dojdzie do kolejnych inwestycji w Polsce":
Dajemy obecnie pracę ok. 3,8 tys. osobom. Są to zarówno pracownicy stali, jak i zatrudnieni na kontrakty. Nasz profil to inżynieria zaawansowanego oprogramowania, które "ożywia" rozwiązania intelowe. Od dwóch lat rozszerzamy jednak nasze umiejętności o projektowania hardware. Myślę, że mamy potencjał do dalszego wzrostu nawet o kolejne 2 tys. pracowników