Latające Słońce. Ten dron zmienia noc w dzień
Nowoczesny dron, który świeci tak jasno, że zamienia noc w dzień? Brzmi jak scenariusz z filmu science fiction, ale to rzeczywistość. A konkretniej model Flying Sun 1000 firmy Freefly Systems, który został wyposażony w system oświetleniowy składający się z 288 punktów zdolnych do generowania 300 tys. lumenów światła.

Amerykański producent Freefly Systems zaprezentował właśnie Flying Sun 1000, czyli system oświetleniowy montowany na ciężkim quadkopterze, zdolny do generowania aż 300 tys. lumenów światła. I chociaż całość przypomina sceny z filmów o kosmitach, bo tak właśnie wyobrażamy sobie unoszące się nad ziemią "spodki", sprzęt ma jak najbardziej praktyczne ziemskie zastosowania.
Flying Sun 1000 - dron, który rozświetla noc
Podstawą systemu jest Alta X, czyli czterowirnikowiec firmy o udźwigu do 15 kg, znany ze swojej niezawodności i wszechstronności. W wersji Flying Sun 1000 wyposażono go w cztery panele LED, po 72 diody każdy. Efekt? Potężna lampa unosząca się w powietrzu, zdolna do oświetlenia ogromnych obszarów terenu - całość generuje strumień świetlny odpowiadający mniej więcej 300 typowym żarówkom LED.
Oczywiście, im wyżej unosi się dron, tym szerszy, ale słabszy staje się stożek światła. Na wysokości 96 metrów oświetlony obszar ma powierzchnię 12 728 m², ale natężenie światła wynosi zaledwie 1 luks. Dla porównania, na wysokości 30,5 metra dron oświetla już mniejszy obszar, tj. 1 301 m², ale z natężeniem 10 luksów.
Mobilna wieża świetlna z opcją zasilania z zewnątrz
Taka ilość światła wymaga solidnego zasilania, dlatego producent przewidział możliwość podłączenia zestawu do zewnętrznego źródła energii, np. elektrycznego auta, agregatu lub mobilnej stacji zasilania. Oczywiście, dron może też działać wyłącznie na swoich akumulatorach, ale tylko przez 5-10 minut. Tymczasem przy pełnym zasilaniu z zewnątrz, system może działać bez przerwy, co czyni go mobilną alternatywą dla klasycznych masztów oświetleniowych.
Flying Sun 1000 może być rozstawiony przez jedną osobę w zaledwie kilka minut, co czyni z niego wszechstronny system oświetleniowy. I nietrudno wyobrazić sobie jego potencjalne zastosowania, bo może służyć m.in. do działań poszukiwawczo-ratunkowych w trudno dostępnych miejscach, zabezpieczenia scenariuszy kryzysowych przez służby ratunkowe i wojsko czy oświetlenia dużych placów budowy, gdzie tradycyjne maszty świetlne są niewystarczające.
Z pewnością przyda się także podczas produkcji filmowej i telewizyjnej czy organizacji imprez plenerowych jako widowiskowy i funkcjonalny element oświetleniowy, ale jego koszt skutecznie zniechęci większość prywatnych nabywców. Flying Sun 1000 jest już dostępny w przedsprzedaży, gdzie można go nabyć za 59 995 USD - pierwsze dostawy planowane są na czerwiec.