Miniaturowe bomby niszczą budynki. Ukraińcy tworzą je w szczerym polu
Jak informuje CNN, brytyjscy eksperci od materiałów wybuchowych uczą ukraińskich żołnierzy terenowej produkcji małych bomb, które można wykorzystać do atakowania wrogich oddziałów lub burzenia budynków.
Ukraińskie Siły Zbrojne nauczyły się ostatnio nowej sztuczki, a mówiąc precyzyjniej zostały przez brytyjskich ekspertów od materiałów wybuchowych wyszkolone w zakresie ręcznej produkcji małych (wielkości niedużych puszek mieszczących się w dłoni), ale niezwykle potężnych ładunków. Z materiału stacji CNN możemy dowiedzieć się, że ta "sekretna broń" - jedna z najbardziej niszczycielskich w ukraińskim arsenale - była już wykorzystywana do atakowania rosyjskich żołnierzy i zajmowanych przez nich budynków w Bachmucie.
Brytyjscy eksperci nauczyli Ukraińców nowej sztuczki
Co więcej, brytyjscy eksperci poza zdobywaną przez lata wiedzą dostarczają do Ukrainy także kluczowe komponenty niezbędne do ich budowania, w tym przełączniki, mikroczipy i drukarki 3D, bo dostawy za pośrednictwem specjalistów przybywających do kraju są podobno dużo szybsze i sprawniejsze niż za pośrednictwem partnerów handlowych z NATO.
Jeśli mamy cel o wysokim priorytecie, oczywiście używamy przeciwko niemu tego wyposażenia. Służy do niszczenia wroga. Używamy go do produkcji urządzeń wybuchowych, które możemy wykorzystać na ziemi, na polu bitwy lub w powietrzu jako amunicję dla dronów
Przypominamy, że na skutek ogromnego wycieku danych Pentagonu z początku kwietnia, do sieci trafiły także informacje o zachodnim wsparciu bezpośrednio w Ukrainie, a mowa m.in. o liście krajów, których siły specjalne działają na miejscu.
Dowiedzieliśmy się, że na miejscu znajdują się tego typu oddziały z Wielkiej Brytanii, Łotwy, Francji, Stanów Zjednoczonych i Holandii (Polska nie pojawiła się w zestawieniu).
Tych pierwszych jest zdecydowanie najwięcej, co nie jest żadnym zaskoczeniem, bo Wielka Brytania jest jednym z najaktywniej działających sojuszników Ukrainy, który odpowiada m.in. za dostarczenie pierwszych pocisków dalekiego zasięgu, tj. Storm Shadow (za pomocą których można niszczyć duże mosty i podziemne bunkry, co Ukraińcy już zdążyli udowodnić) czy czołgów Challenger 2.